Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer?

Yaşadığımız rahatsızlıklar yaşam kalitemizi düşüren etkenlerdir. İhmal ettiğimiz her sağlıklı yaşam koşuluyla kendimizi sağlıklı hayat standartlarından bir adım daha uzaklaştırırız. İhmal edilen ağız sağlığı da ağızda oluşturduğu kötü kokuyla bizi toplumdan soyutlandırabilir. Bireyin kendine olan güvenini yok edebilir. Alacağımız kendi küçük etkisi büyük önlemlerle bu olumsuz sonuçlardan uzak durabiliriz.

 

Nedeni Bilinen Ağız Kokusu Sağlığına Daha Çabuk Kavuşur.

En basit nedeni sabahları sindirim siteminde oluşan gazlar ve dilde oluşan bakterilerdir. Ama bu koku bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği, metabolizmik bozukluklar gibi hastalıklar sayılabilir. Bunun yanında açlık da ağız kokusu nedeni olabilir. Tabi en doğal nedeni diş çürükleri ve diş eti hastalıklarıdır. Derdinizin neden kaynaklandığını bildiğinizde, onu yok etmek için yeterli ekipmanları bulmanız kolaylaşacaktır.

 

Ağız Kokusuna Elveda Demenin Yolları

Nedeni basitse kurtulma yolumuzda gayet basittir. Düzenli yapacağımız ağız bakımı hastalıklardan kaynaklanmayan ağız kokusunu engellemeyi sağlayacaktır. Fırça bulamadığınız zamanlarda ağız çalkalamak, ağzınızı nemlendireceğinden bu da bir çözüm olabilir. Ağzınızı nemli tutabilmek için bol sıvı tüketmelisiniz. Yıl içerinde bir veya iki kere yaptıracağınız diş temizliği de kokusuz ağzın altın kuralıdır. Ama normal yollarla geçemeyen bir ağız kokunuz varsa mutlaka bir hekime başvurun. Muhakkak bir uzmana danışın. Bu konuyu çok da hafife almayın.

 

 

Şifahaneden Alınabilecek yardımlar

Maydanoz eşsiz bir ferahlatıcıdır. Ağız kokunuzun düşmanı olabilecek başka bir yöntem ise karbonatlı su ile dişleri temizlemektir. Karbonat hijyen konusunda çok iddialı olduğundan diş sağlığımızda el atmış durumdadır. Havuç, kereviz ve kırmızıbiber ise diş plaklarını temizleyerek kötü kokuları önleme metoduna sahiptir. Ve modern çağımızın hastalığı stres burada da karşımıza bir neden olarak çıkıyor. Stres anında derin derin nefes almak, vücudunuzu gevşetmek ağız salgılarını azaltacaktır. Stresten uzaklaşmanız mümkün olmuyorsa ağız kokusu nasıl geçerdiye düşünüyorsanız; bir şekersiz sakızda işinizi görebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ela dedi ki:

    Hocam merhaba bende 5 yıldır ağız kokusu var.dişimi ve dilimi fırçalamama rağmen geçmeyen koku.ozelikle birşeyler yedikten sonra koku artıyo.mide için endoskobi yaptırdım.sadece gastrit çıktı hafifderecede.kbb ye gorundum bademcikte sorun yok ve sinuzitte yok sadece alerjik geniz akıntısı varmış oda yapmazmıs.hocam dilimden olabilir mi bu koku dilimin üzeri hep beyaz birşeyler yedikten sonra ekşi bir tat alıyor.ağzımda bu ekşimsi tatdan sonra koku oluyor.dişimde dolguda var ama ben dilimden şupheleniyorum sizce ne yapabilirim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.