Ağız Tadı Kavunların Faydaları ve Besin Değerleri

Kavun tadı ve kokusu ile cezbeden şifa kaynağı bir meyvedir. Düşük kalorili mis kokulu bu meyve bir çok hastalığın şifa kaynağıdır. Sarı çiçekli, sürüngen bir bitki olan kavun içeriğinde bol miktarda su, vitamin, iyot, brom bulundurur. A ve C vitamini bakımından zengin olan bu meyvenin besin değeri normal düzeydedir. Vücut açısından oldukça faydalı olan kavun cilt açısından da bir çok öneme sahiptir. Cildinizi tazeleyerek daha genç bir görünüm sağlar. Hemen hemen her toprak türünde yetişebilen bir bitkidir. Bir çok farklı çeşidi vardır, ülkemizde bile birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Kavunun içinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bebek ve gelişim çağlarını yaşayan çocuklar içinde oldukça yararı bulunana bu meyve yaz aylarında bol bol tüketilmelidir. Kavunun bazı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İdrar söktürücüdür. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.
  • Böbrek kumu ve taşlarını dökerek böbreklerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Yemeklerden önce tüketildiği zaman hazmı kolaylaştırır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Kavun cildi tazeleyerek daha genç bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Sizi sakinleştirir ve uykusuzluk probleminizi gidermeye yardımcı olur.
  • Vücuda serinlik verir ve yaz aylarında sizi ferahlatır.
  • Kavunu süt ile karıştırıp yüzünüze sürdüğünüz zaman cildinizi nemlendirir.
  • Kaynatılıp tüketildiği zaman öksürüğe iyi gelir.
  • İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde kanseri önlemede büyük ölçüde rol oynar.

Yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz gibi bir çok yararı bulunan bu meyve taze iken tüketilmeye dikkat edilmelidir. Sadece iç kısmı faydalı değildir elbette ki ünlü bir deyiş olan ”Asıl vitamin kabuğundadır” sözü kavun içinde geçerlidir. Kabuğu kaynatılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelir. Çekirdekleri kaynatılıp içildiğinde idrar söktürücü özelliği vardır. Ayrıca kabak çiçeği dolması ülkemizin bilinen lezzetli yemeklerinden biridir. İçinden dışına, Çekirdeğinden çiçeğine kadar yararlı olan bu meyve yaz aylarında bol bol tüketilmelidir. Şunu belirtmekte fayda var ki; Mide rahatsızlıkları olan kişilerin tüketmesi yarardan çok zarara dönüşür.

 

 

Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir meyve olan kavun içerisin de bir çok besin değeri bulundurur. Sulu ve tatlı bir meyve olduğundan dolayı iştahınızı kapatır ve kilo verme konusunda yardımcı olur. Diyetisyenler de diyet listelerinde kavun tüketmeyi önerirler. Bir çok faydası olan kavunu yaz aylarında bol bol tüketin ve ferahlayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.