Ağrı Kesiciler Zararlı Mıdır?

Ağrı kesicilerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumu olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Ağrı kesicilerin çoğu semptom gidermeye yöneliktir ve bilnçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.            Pek çok insanın hemen elinin altında olan ağrı kesiciler orta şiddetli ağrılar, adet sancısı, artrit, diş ağrısı ve baş ağrısı durumlarında kullanıma alınmaktadır. Gut ve Romatoid gibi hastalıklarda doktor tarafından belirlenen ilaçlar kullanıma alınmaktadır. Ağrıya neden olabilecek durumlar ön plana çıktığında vücuttaki eğrı merkezi anında devreye girmektedir. Ön plana çıkan ağrıya neden olan tüm bileşikler salınır ve kullanmış olduğumuz ağrı kesiciler ise kimyasalların oluşumunu engeller. Bu durum sonucunda da ağrı oluşumu engellenmiş olur.

Kısacası ağrı kesiciler hasarı tedavi etmez sadece anlık olarak vücudumuzda meydana gelen ağrıyı dindirir. Ağrı kesici kullanırken dikkatli olmamız gerekmektedir. Ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktora ya da eczaneye danışmalısınız. 10 günden daha fazla ağrı kesici kullanılması önerilmemektedir. Günlük olarak ise 4 tabletten daha fazla ağrı kesici kullanıma alınmamalıdır. Eğer sık sık ağrı kesici kullanırsanız bir zaman sonra vücudunuz ağrı kesicilere karşı duyarsızlaşır. Bu durum da kullandığınız ağrı kesicinin etkisiz elaman olmasına sebep olur. Eğer kullandığınız ağrı kesiciler metamizol sodyum madde içeriyor ise kemik iliği baskı altına alınabilir. Parasetamol maddesinin yüksek miktarda kullanılması durumu ise böbrek hasarına sebep olmaktadır. Ateşi olan bir kimseye asetilsalisilik maddeye ev sahipliği yapan ağrı kesiciler verilmemelidir. Asetilsalisilik içeren prepat, Rye sendromuna neden olabilmektedir.

Yine aynı şekilde gut hastalığınız var ise asetilsalisilik içeren preparat kullanmamalısınız. Bu maddeye sahip olan ağrı kesiciler , gut hastalığı için çok tehlikelidir. Ağrı kesici kullanırken kesinlikle alkol kullanmamalısınız. Ağrı kesicilerin etkisi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Örneğin bir kimsede yarım saat içerisinde etki gösteren ağrı kesici bir başlka kimse de ise 1 saat içerisinde etkisini gösterebilir. Ağrı kesicilerin tok karın ile kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte bol su tüketilmesi de oldukça önemlidir. Eğer uzun süreli ağrılarınız var ise doktorta başvurduktan sonra ağrı kesici almanız önerilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.