AIDS Hastalığı Nasıl Anlaşılır, Tedavisi?

Aids in Türkçe karşılığı edinsel bağışıklık yetmezliği sendromudur. HIV adında bir virüsü neden olur hastalığa, cinsel ilişkiyle ve kan yoluyla ayrıca doğum sırasında bebeğe geçebilir, emzirme yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. HIV virüsü vücudumuza girdiğinde bağışıklık sistemimizi tamamen çökertir ve savunmasız kalır. Çöken bağışıklık sistemi nedeniyle diğer hastalıklar da çok çabuk bulaşır.

 

Vücudumuzda bulunan HIV virüsü bizim AIDS olduğumuzun göstergesi değildir. Hem kadında hem erkekte  görülebilen bir hastalıktır ve her yaşta ortaya çıkar ve bulaşıp bulaşmadığını  kan vererek öğrenebilirsiniz.

 

Gelelim AIDS hastalığının belirtilerine genelde ilk evrelerinde kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Faranjit, deri dökülmesi,  ateşin yükseltilmesi, lenf bezlerinde büyüme, baş ağrısı, ishal, eklem ağrısı, kas ağrısı, bulantı ve kusma, karaciğer  ve dalakta büyüme, pamukçuk bunlar en büyük belirtileri arasındadır. Belirtiler virüs girdikten üç ya da altı hafta sonra ilk belirtilerini vermeye başlar.

 

HIV virüsünü tespit etmek için yapılan teste Elisa adı verilir ve tespit etmekte en etkili yöntemdir. Kanda HIV tespit edilir AIDS negatif çıkarsa Elisa testi altı ay sonra yeniden tekrarlanmalı ve bakılması çok önemlidir. HIV testi pozitif olduğunda hemen tedaviye başlanmaz uygun bir zaman beklenir ve bağışıklık sisteminiz çökme derecesinde değilse tedaviye başlamayı erteleyebilirler.

 

AIDS şüpheniz varsa hiç zaman kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekir. Fark etmeden başkasına bulaştıra da bilirsiniz. Korunmasız asla yabancılarla ilişkiye girmeyiniz, kan yoluyla bulaştığını asla unutmayın, başkasının kullandığı kanlı aletleri hastanelerde fark ederseniz kullandırtmayın ve yenisini mutlaka isteyin. Kan nakliyle de bulaşabilir. Sterilize edilmemiş cerrahi aletlerde size bu hastalığı bulaştırabilir.

Hayat boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır ve ihmal edilmemelidir. Kendi sağlığınız için doktorunuza başvurun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.