Ailelerin sorunu, ‘Çocuklarda İnternet Bağımlılığı’

Çağımızda 7’den 70’e her yaştan insan internetin sağlamış olduğu kolaylıklarla konforlu bir hayat sürmekte. Eskiden bir haftaya yaydığımız yapılacak işleri artık bir saatte internet sayesinde kolayca halledebiliyoruz. Özellikle banka işlemleri, faturalar, alışveriş hatta gıda alışverişleri bile internet sayesinde oturduğumuz yerden tamamladığımız bir kaç örnek. Her yaş grubunda internet kullanımı farklı amaçlar göstermekte. Bu saydıklarımız, internet kullanımında genellikle yetişkinlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. Doğru kullanımı hayatımızı gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Günümüzde gelişen teknoloji, yaş ayrımı yapmadan aramızda yerini alıyor. Bu durumdan olumlu etkilenenler olduğu gibi olumsuz etkilenenler de oluyor maalesef. Ebeveynler her ne kadar dersleri için, gelişimi için gibi sebeplerle çocuklarını internet kullanımında serbest bıraksalar da; internet en çok çocukları olumsuz yönde etkiliyor.

 

Çocuklarda İnternet Kullanımı

Çocuklarda internet bağımlılığı anne babaların iyi niyetiyle başlıyor çoğunlukla. Onlar çocukları için her zaman en iyisini isterler. Çağımızda da gelişen teknoloji ile anne babalar eğitimin internet aracılığı ile daha iyi olacağını düşünmüş, sonrasında bir çoğu bu düşüncesinde yanıldığını farketmiştir. Çünkü çocuklar internetle beraber bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyorlar. Ödev için kullanıldığı sanılan internette, çocuklar birbirleriyle oyun oynayıp anlık iletilerle mesajlaşıyor olabilirler. Çocuklar için en tehlikeli olanlar çevrimiçi oynanan oyunlar ve sohbet odalarında hiç tanımadıkları insanlarla tanışıp konuşmalarıdır.

Hiç tanınmayan insanlarla muhabbet etmek özellikle ergenlik çağındaki çocukların çok hoşuna gitmektedir. Çünkü burada kendisini istediği gibi yansıtma imkanı bulur. Kendi karakteri dışında bambaşka bir kişiliğe bürünüp öyle tanıtır. Bu onları tuhaf bir şekilde mutlu eder. Yeni insanlar, git gide artan arkadaşlıklarla bu isteğin önüne geçemez olurlar. Zamanla internet başında geçirilen zaman artar. Sosyallikler azalır. Bu da çeşitli sosyal, psikolojik ve sağlık sorunlarına neden olur. İnternet bağımlılığı kavramı tam bu noktada devreye girer.

 

İnternet Bağımlılığı Kavramı ve Ailelerin Tutumu Hakkında!

 

 

Tüm dünyada İnternet bağımlılığı kavramı sıkça gündeme gelmektedir. Kısaca bu durumun tarifini, İnternet kullanılmadığı takdirde sinirlilik hali, İnternet’in çok fazla kullanılması isteğinin önüne geçilememesi ve İnternet’siz geçen zamanın önemsiz olduğu düşüncesi şeklinde yapabiliriz. Günde 4 saatten fazla İnternet’te vakit geçiren herkes bağımlı sayılabilir.

Bağımlılığın çocuklar üzerinde etkisini azaltmak için ebeveynler aniden interneti yasaklamamalılardır. En doğru yol bu durumun bir uzman yardımıyla yani psikoterapi ile sağlıklı bir şekilde çözüme ulaştırılmasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.