Akrep Sokmasında Ne Yapılır

Akrep sokması, vücutta kızarıklık ve ağrıdan ölüme kadar uzanan sonuçları vardır. Akrep sokmasının sonuçlarının farklılığı akreplerin türlerine bağlı olarak gelişir. Akrep sokmasında ölüm sonucunun genel nedenleri solunum ve kan dolaşımı yetmezliği sonucuyla ortaya çıkar.

 

AKREPLERİN TÜRKİYE DE EN SIK RASTLANILAN TÜRÜ NEDİR?

Türkiye de en sık rastlanılan akrep türü olan Mesobuthus Gibbosus yada Anadolu Sarı Akrebi, genel olarak İç Anadolu ve Ege bölgesinde yaşamakta olup, genel mesken bölgeleri harabeler, bozkır ve çam ormanları, kuru dere yatakları gibi yerlerde yaşamaktadırlar fakat evlere yakın yaşamayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Genel özellikleri; açık kahverengi-sarımsı renklerde olup boyu ise ortalama 56 mm civarında olmaktadır. Küçük boylu bir akreptir ve geceleri ortaya çıkmaktadır.

Bu akrep insanları soktuğunda etkileri ölümcül olmamakla birlikte insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ağrı, sancı, kusma, yüksek ateş gibi etkileri yaklaşık olarak bir gün süren sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

 

AKREP SOKMASINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Akreplerin vücut dirençleri çok yüksektir, her türlü hava koşulunda yaşayabilirler, ortalama bir yıl boyunca besin tüketmeseler bile ölmezler. Bilim insanlarının yaptığı bir deneyde akreplerin 20 gün boyunca bir buz kalıbında dondurularak bekletilse bile 20. gün sonunda buz çözüldüğünde yaşamlarına devam edebildiği gözlemlenmiştir.

Akrepler insanları sinirlendiklerinde sokarlar. Akrepleri sinirlendirmemek için çeşitli yerlerdeki (ağaç kovukları, yeraltı vs.) yuvalarını bozmamalısınız, onlara dokunmamalısınız ve yavrularını öldürmemelisiniz. Ayrıca akrepler ateşten korkarlar, eğer bir ormanda yanınıza akreplerin yaklaşmasını engellemek için kamp ateşi yakmalısınız ve o ateşe yakın durmalısınız. 

Akrepler merdivenleri tırmanabilirler, bu yüzden akrepli bir bölgede yaşıyorsanız evlerinize girebilecekleri yerlerde gerekli önlemleri almalı ve gerekirse ilaçlama işlemlerine başvurmalısınız.

 

AKREP SOKMASI DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Kişiyi akrep soktuğunda muazzam bir acı hisseder ve zehir kana anında karışır. Eğer yanında arkadaşları var ise kişiyi arkadaşları taşımalıdır çünkü yapılan hareket kan dolaşımını hızlandırır ve zehrin kan dolaşımı yoluyla hr organa ulaşması hızlanır. Ayrıca sokulan bölgeye mümkünse turnike uygulanmalı ve bölgedeki kan dolaşımı yavaşlatılmalıdır çünkü bazı akrep zehirleri kişi 1 saat içerinde öldürebilir. Kişi hızlı bir biçimde hastaneye götürülmeli yada gitmelidir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.