Alın Bölgesinde Ağrı ve Migren İlişkisi

Alın bölgesinde oluşan ağrılar, baş ağrıları kategorisi içerisinde değerlendirilmektedir. Bu ağrılar genellikle orta yaşlı insanlarda ve bayanlarda çok sık görülmektedir. Bunun pek çok nedeni olabilmekte ancak belli başlı nedenleri arasında stres, yorgunluk, aşırı üzüntü durumu, mevsim geçişleri, gürültü, yoğun iş hayatı ve daha pek çok faktör gösterilebilmektedir. Alın bölgesindeki ağrıların şiddetine ve neden olduğu diğer belirtilere göre, bazı hastalıkların habercisi olduğu da söylenebilir. Bu hastalıkları; beyin tümörü, beyin kanaması, sinüzit, göz tansiyonu yüksekliği şeklinde belirtmek mümkündür. Bu hastalılardan en yaygın görüleni ise beyin tümörleridir. Tümörler, sinsi ve yavaş bir şekilde büyüdüğü için uzun süreli baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bu hastalıkların dışında baş ağrısı çeşitlerini sınıflandırmakta ve bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Migren;

Özellikle kadınlarda görülen migren, alın bölgesindeki ağrıların en çok görülme nedeni olarak gösterilebilmektedir. Migren ağrısı olan kişilerde, baş ağrısı başlamadan 5-10 dakika önce ışık çakmaları, kar taneleri, zigzag ışıklar ve bulanık görme şeklindeki belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun ardından alın bölgesinden başlayıp, diğer taraflara da yayılan şiddetli bir ağrı ile beraber, bulantı ve kusma durumları da görülmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı;

Sık görülen baş ağrılarından biridir. Bu ağrının belirtileri, sıklıkla alın bölgesinde uyuşma, basınç, sıkıştırma ve gerginlik şeklinde görülmektedir. Günün herhangi bir saatinde karşılabileceğiniz bu baş ağrısı, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Stres, kaygı, yoğun iş temposu, uzun süre bilgisayar başında kalma, yoğun ders çalışma gibi durumlar, bu ağrıyı tetikleyen durumlardır.

Küme baş ağrısı;

Diğer ağrılara göre daha az sıklıkla görülen ve pek çok ağrı kesiciye tepki vermeyen, baş ağrısı tipidir. Bu baş ağrısının en belirgin özelliği yılın belli bir döneminde, hep aynı günde, aynı saatte ve aynı şekilde ortaya çıkmasıdır.

Alın bölgesindeki ağrılarla en yakın ilişkisi olan baş ağrısı çeşidi ise migrendir. Yukarıda da anlatıldığı gibi migren ağrıları, alın bölgesinde gerçekleşen küçük uyuşmalar şeklinde başlar ve başın tüm çevresine yayılır. Ayrıca alın bölgesindeki damarların, ağrı sonucunda kasılıp, gevşemesi de migren ağrısını tetikleyen başka bir unsurdur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.