Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri Ve Tedavisi

Herkes zaman zaman unutkanlık yaşar. Ama unuttuğumuz şeyleri hatırlamamız kısa sürer. Bunların çoğu stresli günler geçirmekle, yorgunluk gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bütün bu yaşadıklarımız basit unutkanlıklardır. Bu unutkanlık günlük yaşantımızı etkileyen sorun değildir.

Yaş ilerleyince hatırlamada gecikme de meydana gelir. Bununla birlikte konuşma gibi durumlarda sıkıntı olan, günlük yapılması gereken şeyleri uygulamamaya başlayıp bunun sonucunda problemlere yol açan bir hastalıktır.

Bu hastalık gerçekleşmeye başlayınca geri dönüşü yoktur ve sürekli ilerleyen bir hastalıktır. Halk bu hastalığa bunama da demektedir. Bu hastalık gayet ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten birkaç yıl sonra ölüm gerçekleşebilmektedir.

 

Alzheimer’ı Nasıl Anlarız?

Bu hastalığın genel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birden fazlası kişide bulunuyorsa kişide hastalık teşhisi olabilir.

-Yaşamını etkileyecek kadar unutkan olma (bireylerin isimlerini, olan şeyleri unutma)

-Günlük yapılması gereken işleri yapmama (yemek yapma)

-Cümle kurarken sözcükleri bulmakta zorlanma

-Saati, tarihi ve bildiği yolları unutma

-Basit konularda karar verememe

-Pratik düşünememe

-Eşyaların yerlerini başka yerlere koyma

-Ruh halinde ve davranışlar da değişiklik

-İnsanları suçlu bulma

-Sorumluluk görevlerini yerine getirmemek Alzheimer’ın belirtileridir.

 

Nedir?

Erken evre, Orta evre ve İleri evre olmak üzere 3 evresi vardır.

 

 

Alzheimer’ı Nasıl Yok Ederiz?

Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat hastalığın hızını yavaşlatacak ya da ilerleme hızını durduracak bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Günlük yaşamını zor duruma düşüren unutkanlık ve bununla alakalı beceri kayıplarını durdurmak için bir tedavi uygulanmaktadır. Aynı zaman da hastalıkla birlikte davranış değişiklikleri, uyku da düzensizlik ve yemek yeme de düzensizlik gibi sorunların kontrolünü sağlamak nedeniyle hastalığı normal hale sokmak için psikiyatrik yardım tedaviye eklenmelidir.İlaç tedavisi ise kişinin yaşamını düzeltir ve daha uzun zaman kendisine bakabilmesine yardımcı olur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.