Ananasın Faydaları

Sıcak iklimlerin bir meyvesi olan ananas, günümüzde çoğu insan tarafından bilinse de, çoğu insan tarafından sık sık tüketilen bir meyve değildir. Bu yüzden seçilir iken, genellikle özellikle yemeklerde ve tatlılarda olan modelleri tercih edilir. İçinde ananas olan tatlıların, pek çok kişi tarafından tercih edilmesi, bu meyvenin daha da farklı olmasına neden oluyor. Eskiden beridir, günümüzde pek çok insan tarafından tercih edilen ve az da olsa marketlerde satılan bu meyvenin faydaları, aslında oldukça fazla. Sonuçta bir tropikal meyvesi olarak insanların karşısına çıkarılan bu meyvenin faydaları, yadırganmayacak ölçüde!

 

Nedir Bu Ananasın Faydaları!

Ananasın faydalarını madde madde yazacak olur isek, sizler için daha sağlıklı bir liste çıkarmış oluruz. Bunu da şu şekilde yapabiliriz.

  • Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri bolca bulunduran bir yapıya sahiptir.
  • Büyük bir bölümü su olan bu meyvenin, kalorisi oldukça düşüktür.
  • Yağ bulundurmaz.
  • Bizler için gerekli olan potasyum ve magnezyumu barındırır.
  • Bol lif bulundurur.
  • Bizzat yenebilen bir meyvedir.
  • Salatalarda da kullanabilirsiniz.
  • Sindirime yardımcı olan enzimleri içinde barındıran bir meyvedir.
  • Sık sık tüketildiğinde kan akışımız ve kanımız daha da kaliteli bir hale gelecektir.
  • Tansiyonu düzenleyerek, vücutta oluşan yağ birikintisini önleyen bir meyvedir.

Vücudumuzda, pek çok hastalık ile bağlantılı olarak ateş çıkabilir. Böyle ateşlenme durumlarında yapmanız gereken, ananas suyu içmek olabilir. Çünkü doğal bir antibiyotik görevi görür ve ateş düşürücü etkisi ile oldukça önemli bir meyve olarak kullanılır durur yıllardan beri. Boğazınızda oluşan iltihaplanma konusunda da gayet etkili bir meyvedir ananas ve insanların bu tarz faydaları bilmemesi, bu meyveye biraz daha yabancı yapmaktadır bizleri. Yabancılaştığımız meyvelerin, sıcak hallerine ve bölgesel lezzetlerine daha da uzak kalmamalıyız artık.

 

 

Ananas Yemek İçin Geç Değil!

Her ne kadar geç kalınmışlık hissi uyandıran bir tabir de olsa, ananas yemek için aslında geç değil. Ekvator bölgelerinde yetişen bir meyve olduğundan dolayı, bizlere kolay kolay getirilemiyor diye düşünmeyin. Türkiye’nin belirli yerlerinde dahi düzenli olarak ithalatını yapan firmalar bulunuyor sırf bu meyveyi ülkemize sokmak adına. Keza Akdeniz bölgesinin en sıcak alanlarında bile bazen görüldüğü olur ananas meyvesinin. Tercihlerinizin arasında mutlaka sokulması gereken bir meyve olan ananas, günümüzde ilgiye muhtaç olan meyvelerin başında gelmektedir. Fiyat olarak da o kadar yüksek meblağlara sahip değildir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.