Anasonun Faydaları ve ZARARLARI

Anason yada Pimpiella Anisium, Anis, Anisi Fuctrum, maydanozgiller familyasından olup, yüksekliği ortalama yarım metre civarında olan bir bitkidir. Ana vatanı Asya kıtasıdır. Yaprakları böbrek şeklinde yada yuvarlak olmaktadır. Çiçekleri beyaz açar ve meyvelerinin isimi “Anason”dur. Meyvelerinde “Anethol” vardır, anason’un kokucu ve yakıcı tatta olmasının nedeni budur.
ANASON ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Anason çayı, bir tam çay kaşığı öğütülmüş anason tohumunun 100-150 mililitre kaynamış suyun içerisine atılır ve üzeri kapalı biçimde 10 dakika demlenmesi beklenir, artığı süzüldükten sonra tüketime hazırdır. Sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir ve bir gün içerisinde 2 ile 5 bardak içilmesinde bir mahsur yoktur.
İŞLENMİŞ ANASON TOHUMU (MEYVESİ) NASIL SAKLANMALIDIR?
Anason tohumu, havanda yada başka bir gereç ile dövülüp kabuklarından ayrılmış bir biçimde, nemden ve ışıktan uzak, kapalı kaplar içinde saklanması uygundur. Fakat öğütülerek saklanan anason tohumu hızla özelliğini kaybeder, kokusu çabucak gider.
ANASON TOHUMU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Anason çayı âdet kanamalarının düzene sokulmasında yardımcı olur, fakat hamilelik ve âdet haftalarında tüketmekten uzak durulması gereklidir.
Anason çayının gaz söktürücü özelliği vardır ve midenin güçlenmesine yardımcı olur.
Anason çayının öksürüğü kesen bir özelliği vardır. Ayrıca sert hıçkırık tutması durumunda da anason çayı faydalı olabilir.
Uykusuzluk sorununa karşı iyi gelebilir ve sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.
Kusma ve ishal durumunda kullanılabilir ve migren ağrılarına bire birdir.
İştah açıcı özelliği vardır, genelde çocuklarda olan yemeğe tiksinti duygusunu gidermeye yardımcı olur.
Çeşitli bitki çaylarına, içeceklere (rakı gibi) çeşni olarak içeriğine katılabilir, kötü kokulu içeceklerin ve bitki çaylarının tadını ve kokusunu hoş yapar.
ANASON ÇAYININ ZARARLARI NELERDİR?
Her faydalı şey gibi anasonun da fazla kullanıldığında zararları olabilmektedir. Eğer haddinden fazla tüketilirse vücuda ve beyine uyuşukluk verir ve gündelik yaşam performansımızı düşürür, verimli olamayız.
Her şeyi doğru miktarda ve abartmadan, tadında kullanmak en doğru şeydir, yoksa fazla kilolar, şeker hastalığı, çeşitli problemler bizim peşimizi bırakmazlar. Vücudumuzun kıymetini bilmeliyiz, yoksa gençlikte hor kullanlan bir vücut, sizi yaşlılıkta taşımamaya başlar.

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.