Anti Sosyal Kişilik BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ!

Sosyopat olarak da tanımlanan anti sosyal kişilik bozukluğu hastaları, temelde sosyal hayata uymakta zorluk çeken kişilerdir. Anti sosyal kişilik bozukluğu ile psikopatlığı birbirinden ayıran şey, psikopatlığın ahlaka da aykırı davranışlar göstermesidir. Yani diğer bir deyiş ile psikopatlık, anti sosyal kişilik bozukluğunun bir üst seviyesidir.

Anti sosyal kişilik bozukluğu akıl sağlığıyla ilgili bir hastalık değildir. Sadece bir tür kişilik bozukluğudur. Bu noktada yapılacak en önemli şey öncelikle belirtileri bilip ona göre hastalığı teşhis edebilmektir. Daha sonra bir uzmandan alacağınız yardımla bu sorunu çözmeye çalışmalısınız.

 

 

Anti Sosyal Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

  • Anti sosyal kişilik bozukluğu olan bir kişi, etrafındaki diğer kişilerin haklarını ve duygularını yok sayar ve bu hakları çiğnemekten, onları üzmekten zevk alır.
  • Kendi çıkarları ve zevk için sıklıkla yalan söyler, aldatır ve hırsızlığa teşebbüs eder.
  • Alkol veya uyuşturucu madde kullanımı, anti sosyal kişilik bozukluğu yaşayan hastalarda sıklıkla görülen bir durumdur.
  • Herhangi bir şeyin sorumluluğunu üstlenme konusunda tamamen isteksiz ve umursamazdır.
  • Acıma duyguları yoktur. Karşılarındaki insan, hayvan her ne olursa olsun acımazlar.
  • Yaptıkları bunca kötü eyleme karşın hiçbir zaman suçluluk hissetmezler ve her daim kendilerini haklı bulurlar.

 

 

Anti Sosyal Kişilik Bozukluğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Psikiyatrik rahatsızlıklar içerisinde tedavisi en zor olan ve zaman zaman tedavi edilemeyen rahatsızlık anti sosyal kişilik bozukluğudur. Bu hastalığa sahip kişilerin daha önceden yaptıkları kötü şeyler anı olarak hafızadan kolay kolay silinemeyeceği için genelde sıfırdan başlamaya cesaretleri olmaz. Bunun için hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Hasta kötülüklere ne kadar az bulaşırsa tedavisi o kadar kolay olur. Hastanın iyileşmesi için çevresi ona mümkün olduğunca dikkat etmeli, madde kullanımı varsa bıraktırılmaya çalışılmalı ve ümitsizliğe düşmeyip bir psikiyatristten yardım alınmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aygül bilgi dedi ki:

    Antisosyal kişilik bozukluğu olan biriyle beraberim onu bırakarak kendimi kurtarırım ya vicdan?o zaman ondan ne farkim kalir cozum onu bu zor tedaviye iknami cunku bende yavas yavas agresiflesiyorum duygu durum bozukluklari yasamaya basladim (nedensiz aglama gulme ofke)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.