Arı Sokmasında İlk Yardım!

Yaz mevsiminin gelmesiyle arı ve böceklerin vücutlara doğru gelmesi başladı. Arının ne zaman sokacağı belli olmaz, ama önceden tedbir almamız şart. Sineksavarlar, vücuda sıkılan kovarlar da bazı arı türlerine karşı faydalı olmayabiliyor. Bu yüzden arı sokmasında ne yapmamız gerektiğini önceden bilmemiz gerekiyor. Acaba yaşanması muhtemel bir arı sokmasında ilk önce neler yapmamız gerekiyor?

Arı sokmalarında bazen arının soktuğu yerin acısı 1 günde geçerken bazen 1 haftada dahi geçmeyebiliyor. Ayrıca arı soktuğu yerin kaşınması da uykusuz gecelere ön ayak olan bir problem olarak gözümüze çarpmaktadır. Arı sokmasında ilk aşamada kortizon merhemleri sürülebilir fakat kısa vadede bunun bir etkisi olacağını düşünmüyorum, en azından benim başıma daha önce böyle bir şey gelmediği için bunu söylüyorum. Arının soktuğu gün vücudunuzda şişme, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, kalp çarpıntısı gibi belirtiler mevcut olursa acil olarak tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu belirtiler zamanında giderilmezse ileride çok büyük sorunlar doğurabilecektir.

Boğaz ve ensedeki arı sokmaları için sokmanın yaşandığı bölgeye bol bol buz tutun. Ağız ve dudak bölgelerindeki sokmalar için ise yaralanmanın yaşandığı bölgelerde buz emmenizi tavsiye ediyorum. Küçük çocuklarda ise arı sokması zehirlenmelere yol açabileceği için vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun. Bu yöntemler dışında arı sokmasının yaşandığı yerlere uygulanabilecek karışımlar da mevcuttur, dilerseniz şimdi o karışımlara geçelim.

  • Yaralanan yere kuru soğan suyu veya kuru soğan kompres edilmesi.
  • 1 çorba kaşığı sirkeye tuz ilave ederek yaralanan bölgeye gezdirilmesi.
  • 2 adet orta boy limonun suyunun arı sokması yaşanan bölgeye nüfuz etmesi.

 

 

  • Taze fesleğen yaprağının rendede çekilmesinin ardından ince bir tülbent yardımıyla yaranın olduğu yere uygulanması.
  • Maydanoz ve roka kıyılıp, karıştırılıp yara olan yere bastırılması.
  • Lahana yaprağının suyunun arı sokan bölgeye sürülmesi.
  • Şekerli soğuk su karışımının sürülmesi. (Eğer zehirlenme yaşandıysa kandaki zehri alır.)

Benim ekleyeceklerim bu kadar. Ancak olası bir arı sokmasında en yakın acil servise müracaat edin. Herkese kazasız belasız günler 🙂

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.