Asitli İçeceklerin Zararları nelerdir?

  • Astım: Gazlı ve asitli içeceklerde sodyum benzoat (C7H5NaO2), hazır gıda üretiminde, ürün koruyucu antimikrobiyal olarak kullanılır. Bu madde ürünün raf ömrünü uzatır. Vücudu Sodyum Benzoata verdiği reaksiyon, astım, egzama ve kurdeşen olarak kendisini gösterebilir.
  • Diş Aşınmaları ve Diş Çürükleri:Gazli içeceklerin içeriğinde bulunan şeker ve asit dişlerin dışındaki diş minesini aşındırır ve dişlerin aşınarak çürümesine sebep olur. Diş çürükleri, diş köküne ulaştığında dişözü ölümü meydana gelir. Bu da tedavi edilmezse apseye neden olur.
  • Kalp Hastalıkları: Asitli ve gazlı içeceklerin içeriğinde fruktozlu mısır şurubu bulunur. bu şurup yüksek oranda kalp hastalıklarına ve şeker hastalığına (diyabet) neden olur.
  • Böbrek Hastalıkları: Asitli ve gazlı içecekler çok uzun süre kullanıldığında börek taşına sebebiyet verir. Ayrıca böbreklerle ilgili başka hastalıklara da yol açar veya diğer hastalıkların oluşmasına yardım eder.
  • Üreme Hastalıkları: Asitli ve gazlı içeceklerin konulduğu kutuların yapımında kullanılan maddelerin içeriğinde bol miktarda BPA maddesi bulunan reçine vardır. BPA maddesi Aynı zamanda pet şişelerde ve biberonlarda da bolca bulunur. BPA maddesi iç salgı bezlerine zarar vermektedir ve çok önemli ölçüde kansere yol açmaktadır.
  • Yüksek Oranda Şeker Yüklemesi: Gazlı ve asitli içecekleri tükettikten 20 dakika sonra kanda bulunan şeker oranı yükselir. Kandaki şeker oranının yükselmesine bağlı olarak vücudun insülin salgılaması çok yüksek miktarlarda artar. Buna bağlı olarak hormon seviyesi yükselir ve karaciğer vücuttaki şekeri yüksek bir hızla yağa dönüştürür
  • Kemik Erimesi. Bu içeceklerin içinde yüksek oranda fosforik asit ve fosfat bulunur. bu maddeler uzun vadede kemiklerin kırılganlığını artırır ve kalsiyum maddesinin idrarla birlikte dışarı atılmasına neden olurlar.
  • Obezite: Yapılan araştırmalar gazlı ve asitli içecekler tüketenlerin obezite olma risklerinin içmeyenlere göre 1,6 oranında daha fazla olduğunu göstermektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.