Ateşlenme ve Vücut Isısında Artış Nedenleri

Ateşlenme ve vücut ısısında artış nedenleri hakkında detaylı olarak bilgi almak istiyorsanız önerilerimizi dikkatle dinleyerek göz önünde bulundurabilirsiniz. Ateşlenme  ve vücut ısında artış durumuna mikroorganizmalar sebep olmaktadır. Bakteri ve virüsler ateş oluşumunun tetiklenmesine sebep olmaktadır. Vücudunuza dışarıdan giren mikroorganizmalar pirojen olarak isimlendirilen maddelerin salgılanmasına sebep olmaktadır. Böyle durumlarda beyinde yer alan hipofiz-hipotalamus yerindeki termoregülatör harekete geçmektedir. Termoregülatör ısı düzenleme merkezi olarak isimlendirilmektedir. Ateşlenme durumu sadece mikroorganizmaların vücuda girmesi sebebi ile artış göstermemektedir. Örnek verecek olursak  2 yaşında  bir bebeğin diş çıkarma evresinde  meydana gelebilecek doku hasarı sebebi ile de vücut ısında artış gözlemlenmektedir.

Böyle durumlarda en korkutucu durumlardan biri de vücut ısısında meydana gelendeğişim sebebi ile oluşabilecek havale problemidir. Bazı kimselerde çok az ataşte bile havale durumu ön plana çıkmaktadır. Havale durumu 6 ay ve 5 yaş arası çocuklarda oluşum göstermektedir. Böyle durumlarda en önemli husus havalaye sebep olan hastalıktır. Havale durumlarında bebeklerde bacak kasılması ve şuur kaybı gözlemlenmektedir. Uzun süreli ateşlenme durumlarında hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kişinin içinde bulunduğu duruma bağlı olarak ön plana çıkan vücut ısısı değişimi Hipertermi olarak isimlendirilmektedir. Hipertermi oluşumu ile birlikte kişi sürekli soğuk birşeyler içme isteiği duymaktadır. Bununla birlikte kişi sürekli terlemektedir. Ateşin artması ile birlikte kişi ısındığını hissetmektedir. Hipotermi ile birlikte kişinin vücut sıcaklığı 35 derece altına düşmektedir.

Hayatı tehtid eden bu durum ile birlikte bitkinlik, konuşma güçlüğü ve titreme problemleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle dağcılık sporu yapan kimselerrde Hipotermi problemi öm plana çıkmaktadır. Hipotermi ile karşı karşı kalan kişinin normal oda sıcaklığına alınması gerekmektedir. Bunula birlikte kişi yavaş yavaş ısıtılmalıdır. Yarım saat aralıklar ile kişinin vücut ısısı ölçülmelidir. Eğer kullanmış olduğunz ilaç sebebi ile Hipotermi durumu ön plana çıkıyor ise kişinin hemen doktora başvurması gerekmektedir. Hastalık hali olmadan ön plana çıkan vücut ısındaki artış kişinin oluşturmuş olduğu ateşlenme durumudur. Eğer sizler de ateşlenmve ve vücut ısısındaki artışı yok etmek isteyenlerdenseniz öncelikle ateşlenme sebebini iyice araştırmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.