Avokado nelere iyi gelir ve Faydaları

Kabuğu yeşil olarak doğan bu bitki, yenen kısımlarının beyaz olması ile bilinmektedir. Toplandıktan sonra olgunlaşmaya başlayan avakado meyvesi, belirli bir tada gelmesi için olgunlaşmak zorundadır. Ham haliyle tat vermeyen bu meyve, tam olgunlaşmadan da tat vermemektedir. Yaz meyvesi olan bu meyve, genellikle az tüketilir. Lakin sık sık isminin duyulması ile pek çok insanda bir merak ve haliyle ön yargı oluşmaktadır. Ön yargıları kıran sitemiz, sizler için bu meyveyi ayrıntılı olarak inceleyecek ve gerekli anlatımları gerçekleştirecek.

Avokado Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Kabıza karşı etkilidir.
  • Bağışıklık sistemi için güçlü özelliklere sahiptir.
  • İçerisinde doymamış yağ asitleri barındırdığı için kan akışına da olumlu yönde katkı sağlar.
  • Kalp ve damar hastalıkları için en doğal ilaçtır bu meyve.
  • Protein ve mineralleri ile küçük çocukların ve hamile kadınların ihtiyacını karşılar.

Bu ve bunun gibi kaliteli özelliklere sahip olan bu meyve, ne kadar da az bilinirse bilinsin bir şekilde tüketiliyor. İlaç sektörünün sık sık kullandığı bu meyve, çoğunlukla iç bölümü için tercih ediliyor firmalar tarafından. Bazı ülkelerde, kabuğundan da ayrı bir şekilde yararlanıyorlar. Keza tabak olarak kullanan ülkeler dahi bulunmakta. Özellikle ekvator ikliminde yaşayan insanlar, doğal tabak olarak farklı bir fantezi oluşturuyor ve bu meyvenin kabuğunu tabak olarak kullanıyor.

 

Nasıl Tüketilmesi Gerekir Bu Meyvenin?

Bu meyvenin tüketilmesi için, öncelikle iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Malesef ki bir elma yahut portakal gibi soyar soymaz yenen bir meyve değildir avokado. Keza sıcak bölgelerde yetişen pek çok meyve, bu tarz özelliklere sahiptir ve öncesinde iyi bir şekilde terbiye edilmesi gerekir. En azından avokado gibi meyvelerin. Bu meyveyi alın ve uzunlamasına ortasından kesin. Ortasında bulunan iri bir çekirdek göreceksiniz. Bu çekirdeği çıkarın ve meyveyi ince ince cipsi gibi doğrayın. Ardından tuz, kırmızı yahut karabiber ekin. Limon sıkarak karıştırmaya başlayın.

 

 

Duruma göre dilimlemiş olduğunuz bu meyveyi ezerek de bu ekme işlemini uygulayabilirsiniz. Limon sıkma işlemini de tamamladıktan sonra, salata gibi yiyebilirsiniz. Her ne kadar adı meyve kategorisine de girse, sebze gibi tüketilen bir meyvedir kendisi. Durumunuza göre soğan yahut domates dilimleri de ekleyerek, tadına ayrı bir tat katabilir ve keyifle tüketebilirsiniz. Yağ kullanmanıza gerek kalmadan gayet sağlıklı bir salata yapmış olursunuz bu sayede.

  • Ekstra olarak soyulmuş yahut ezilmiş olan avokado, sarımsak destekli yoğurt ile karıştırılır ve limon ilave edilmeden tüketilebilir.
  • Yahut omlet yapılabilir, peynir yerine avokado konulabilir.
  • Mantar sote gibi sote halinde pişirebilir, sote hazırlayabilirsiniz.
  • Ezmiş olduğunuz avokadoyu, bal yahut ezilmiş ceviz ile karıştırarak daha farklı tatlar da elde edebilirsiniz.

Birbirinden farklı deneyimler, bu güzel ve egzotik meyve ile sizi bekliyor. Hem sağlıklı hem de gayet lezzetli ve farklı bir damak tadı sunan bu meyve, yer iken sizi çok farklı hissettirecek!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.