Ayak Burkulması ve İlk Yardım Yöntemleri

Ayak burkulması çoğu insanın başına gelebilecek bir durum olarak görülmektedir. Çeşitli sebeplerle meydana gelebileceği gibi hiçbir sebebe bağlı olmadan da ayak bileği burkulması yaşanabilir. Çoğu zaman ayakkabının ayağa uyum sağlamamasından, herhangi bir tansiyon sorunu yaşandığında, vücudumuzda bulunan kemiklerin güçsüzleştiğinde ve dikkat edilmediğinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu sebeple, ayak burkulmasını sıklıkla yaşayan kişiler aslında dikkat etmelidir. Çünkü bu durum sadece dikkatsizlik sonucunda oluşan bir eylem olarak karşılaşılmayacaktır. Mutlaka bu burkulmanın sürekli aralıklarla yaşanmasında bir sebep, neden vardır.

 

Ayak burkulmasının çeşitli dereceleri bulunmaktadır. Her ayak bileği burkulmasında kırık meydana gelmemektedir Hafifi dereceli olarak yaşanan ayak burkulmalarında çatlak ve şişkinliklerle kurtulmak mümkündür. 3 derece olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • derece olan buruklarda, bilekteki bağın fazla gerilmesi sonucu olaşabilecek bir durum söz konusudur. Bu sebeple ayak bileğinin etrafında şişme, morluk ve ağrılar yaşanmaktadır. Ayağın üzerinde durma ve basma gerçekleşebilir.
  • derece burkulmalarda da, bağın fazla gerilmesi ve bağın yırtılması söz konusudur. Ayak bileği etrafında orta dereceli olarak şişkinlik ve morarmalar görülmektedir. Ağrı yaratıp ayak üzerine basma zorluğu yaşanabilir.
  • derece de ayak burkulmaların ise; ciddi burkulmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağın tamamen yırtıldığı görülmekte ve ciddi bir sorun olarak yaşanmaktadır. Ayak bileğinin etrafında morluk, şişme ve ağrı hissedilir. Ayak üzerine basmak ise mümkün gözükmemektedir.

Görüldüğü gibi, ayak burkulmalarında ağrı, morarma ve şişme söz konusudur. Bu sebeple bu sorunu yaşayan kişilerin, en kısa zaman içerisinde bu durumu fark ettiklerinde hastaneye gitmeleri ve muayene olmaları gerekmektedir. Çünkü kendi kendine bilinmesi ve anlaşılması mümkün olmayan bir sorun olarak görülmektedir. Muayene sonucu, burkulmanızın derecesine göre, doktorunuz gerekli tedaviyi yapacaktır.

Ayak Burkulmasının Tedavi Yöntemi

Ayak bileği burkulması yaşayan kişilerde, erken tedaviye başlamanın oldukça önemi büyüktür. Herhangi bir kalıcı hasar bırakmadan tedavi görmek, kişinin normal hayatına geri dönemsinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayak bileğinin hızlı bir şekilde iyileşmesi için önemli bir süreçtir.

Ayak bileği burkulması yaşayan kişinin dikkat etmesi gereken hususlar, burkulmanın yaşandığı saatten itibaren 48-72 saat içerisinde bir daha ayağını burkmamaya dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sebeple ayak bandı kullanmasında fayda vardır. Ayak bileğinin üzerine yüklenmemeli ve basmamalıdır. Hatta iki üç gün için dinlendirmeli ve hareket ettirilmemeye çalışılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.