Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak mantarı, bitkiye benzer bir organın özellikle parmak arasında çoğalması sonucu gelişir. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan mantar, ilk önce ayağın küçük bir bölümünde başlayarak zamanla ayağın büyük bir bölümüne ve hatta dikkat edilmezse diğer insanlar bile bulaşabilir. Bu zamanda ayak temizliğine dikkat edilmeli, mantar kaşınmamalı ve mantara dokunulduktan sonra vücudun diğer bölgelerine bulaşmaması için eller titizlikle yıkanmalıdır.

Her insanın hayatı boyunca zaman zaman karşılaşabildiği bu hastalık kadınlara oranla erkelerde daha fazla görülür. En çok rastlandığı insanlar ise sporculardır. Ama temelde ayak bakımına önem vermeyen herkeste ayak mantarı görülebilir.

 

 

Ayak Mantarı Belirtileri

  • Ayak mantarı ilk başta o bölgedeki bir beyazlık ve kaşıntı olarak kendini belli eder. Daha sonra diğer bölgelere de yayılarak ilerler.
  • Sulantılı mantar adı verilen tipte ise ayakta küçük küçük su toplayan yerler oluşur. Buraları kaşıyıp patlatmamak gerekir.
  • Genellikle ayak tabanında çıkan ve kuru mantar olarak adlandırılan mantar tipi ise ayak tabanında bir kızarıklık, beyaz çizgiler ve derideki kalınlaşma gibi belirtilerle kendini belli eder.

Ayak mantarının tedavisi çok kolaydır. Doktorun vereceği birtakım sprey ve kremlerle kolayca ayak mantarının üstesinden gelebilirsiniz. Ama maalesef mantar bir kere başladıktan sonra zaman zaman, özellikle bakımın aksadığı zamanlarda yeniden ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçmek için de birtakım önlemler almak gerekir.

 

 

Ayak Mantarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

  • Mantar nemli ortamları sever ve oralarda oluşur. Bundan dolayı ayağımızı mümkün olduğunca kuru tutmalıyız.
  • Gün içinde terleyen ayakta mantar oluşabilir. Bunun için gün içerisinde zaman zaman ayakkabımızı çıkarıp ayağımızı havalandırmalıyız. Veya hava alabilen özellikte ayakkabılar giymeliyiz.
  • Başkalarının ayakkabılarını veya terliklerini (özellikle de ayağımız çıplaksa) giymemek, mantarın başkalarından bize bulaşmasını önler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.