Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı hastalığı, tıbbi tedavi yolları ile tedavi edilmediği süre boyunca ayağın diğer bölgelerinde de yayılabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derilerinin çatlayıp, deride derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına da neden olabilmektedir. Ayak mantarı mutlaka tedavi edilmesi gereken ve kendi kendine geçmeyen bir hastalıktır. Bununla birlikte kesinlikle doktor tavsiyeleri alınmalı ve tedavi planlarına bağlı kalınmalıdır.

Ayak Mantarı İçin Öneriler

Ayak mantarının tedavisinde bir takım önlemlerin alınması gerekir. Öncelikle ayakkabı değişikliği sağlamanız ayak sağlığı için de önemlidir. Ayakkabılar çoğu zaman ayak mantarınızın oluşmasına en büyük katkıyı sağlayabilmektedir. Pek çok ayakkabı, içerisine hava almayacak şekilde üretilmiştir. Bu yüzden hava düzgün bir şekilde ayakkabı içerisine giremez ve ayağın serin tutulmasını engeller. Ayaklar terlediğinde ise ayak mantarının çoğalmasına uygun bir ortam sağlanmış olur. Bu yüzden içerisine hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bunun yanında ayak parmaklarınızı kuru tutmanız önerilmektedir. Ayakları kuru tutmanın en zor olduğu bölgeleri ayak parmakları ve aralarıdır. Ne çeşit ayakkabı tercih ederseniz edin, bu bölgeleri kuru tutmakta mutlaka zorlanabilirsiniz. Bu yüzden ayak mantarları en çok da ayak parmakları arasında görülebilmektedir. Ayak parmaklarının arasını kuru tutmanın bir yolu da çorap giymeden önce ayak parmaklarınızın arasına temiz ve kuru bir peçete parçası yerleştirmek olabilir. Gün içerisinde de düzenli olarak bu peçeteleri değiştirebilirsiniz.

Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeniz de önemlidir. Bazı durumlarda ayak mantarları, vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığı anda ortaya çıkar. Vücut bu mantarlarla savaşamaz ya da onları zararlı olarak algılamaz. Sağlıklı beslenerek ve günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bununla birlikte egzersizlerinizi artırmanız gerekir. Ayaklar vücutta kan dolaşımını en zor ulaştığı bölgelerdir. Bu kan dolaşımının azlığı, ayak mantarlarının oluşmasındaki etkenlerden biri de olabilir. Gün içerisinde daha fazla egzersiz yapmak kan dolaşımını artıracaktır.

Sarımsak kullanarak yapacağınız ilâç uygulamaları ile ayaklarınızı koruyabilirsiniz. Sarımsak içerisinde bulunan ve ajoene adı verilen bileşikler, ayak mantarlarına karşı oldukça etkilidir. Birkaç diş sarımsakla birlikte zeytinyağında ezerek ayaklarınıza yarım saatlik bir süre içerisinde masaj yöntemiyle sürmeniz yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.