Ayakların Sürekli Üşümesinin Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık konusunda çevremizdeki insanların görüşlerine güvendiğimiz kadar, doktorlara güvensek hastalıkların ilk evresinde tedavileri mümkün olacaktır. Komşularımız tecrübeleriyle bazı konularda bilgi sahibi olabilirler ama sağlık hata kaldırmayan bir kavramdır. Özellikle basit gibi görünen şikâyetlerde bile bir sağlık kuruluşa başvurmamız her zaman yararımıza olacaktır. Ateş, kusma, halsizlik, ayakların üşümesi gibi ilk görünüşte önemsiz gelen rahatsızlıklar devam etmeleri halinde önemli hastalıkların habercisi olacaklardır. Konumuz olan ayakların sürekli üşümesinin sebebi de kansızlık, tiroit bezinin az çalışması, kas romatizması gibi hastalıkların habercisi olabilir. Ayakların sık üşümesinin en temelsebebi kan dolaşımındaki bozukluktur. Kan akışının azaldığı ayakların rengi de morarmaya başlar. Hareketsiz yaşam hayatımızda birçok aksamaya neden olduğu gibi ayaklardaki üşümenin de en büyük düşmanıdır.

 

Sürekli hareket Ettirmeliyiz

Örneğin masa başında çalışanların kıpırdamadan saatlerce oturması düzenli kan dolaşımını engeller. Ve ayaklarda uyuşukluk, zonklama, karıncalanma gibi belirtiler göstererek aslında vücudunuz size sinyal verir. Vücudunuzu doğru dinleyerek kendi kendinize koruyucu hekimlik yapabilirsiniz. Sadece ertelemeyin sağlığınıza gereken önemi verin. Bileğinizde unuttuğunuz lastik elinizi neden morartır hiç düşündünüz mü? Kan akışını kesmiş olursunuz çünkü. Kan akışının bozulması demek o bölgede tehlike çanlarının çalması demektir.

 

Tedavisi İçin Neler yapmalıyız?

Peki, ayakların sürekli üşümesini nasıl tedavi ederiz? Vücudumuzun her bölgesi için önemli olan düzenli egzersiz kan dolaşımımızı da etkileyecektir. Farklı hastalıklardan kaynaklanmıyorsa düzenli egzersiz en güzel tedavi yöntemi olacaktır. Düzenli egzersizlere rağmen düzelmiyorsa daha önemli başka hastalıkların öncüsü olabilir. Bu durumda da hiç geciktirmeden uzman doktorlara başvurulması gerekir. Ve neredeyse vücudumuzun her bölgesinde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar çıkaran sigara, alkol ve stres de kan dolaşımını bozukluğuna sebep olabilir. Uzak duracağımız her zararlı alışkanlık sağlığınız için yapacağınız ne büyük iyiliktir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. serhat bekiş dedi ki:

  İki ayagım, da üşüyor ince tabanlı olduğundan kaynaklandığı düşünüyorum hata yaptım kış aylarında gidim ince tabanlı fakat kavucuk yazlık bi ayakkabı kavucuk olduğuna güvenmişdim,yüksek tansiyonu da var iki çeşit ilaç yazdı doktorun (coversyl)bunu dikkatli bi şekilde kullanıyorum tam saatinde her zaman almasında dünli bi şekilde alıyorum) diğer ilacın akşam beşde al dedi doktorun hic kutusunu dahi acmadım BİR yıldır(norvasc)yani tansiyondanmı olabilirmiş.cevap yazarsanız çok memnun olurum

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Evet, kan ve tansiyon durumlarının da etkisi olduğu gibi diziksel olarakta ayakları koruyamamanın da çok büyük etkisi olacaktır. Tedavi denemelerinden önce muhakkak fiziki açıdan sıcak tutulmaları denenmelidir.

 2. sello dedi ki:

  Merhabalar
  Öncelikle ayaklarım diz kapaklarında aşağıya doğru buz gibi oluyor ve üşüyorum.yazın ortasında bile klimalı ortamda bulunduğumda ayaklarım buz kesiyor.Bununla ilgili ne tür tedavi ve beslenme yoluna gitmem gerekir.

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Kan eksikliği veya yetersizliği sorununa karşı kan yapıcı yiyecek ve içecekleri tüketmenizi öneriyoruz. Fakat bu sorunu kesin bir neticeye bağlamak için yine bir doktor muayenesi en iyisi olacaktır.

  2. Gacer dedi ki:

   Benimde öyle şuan bile üşüüp araştırıyor dedim

 3. Fatma dedi ki:

  Merhba yanitlarsaniz cok sevinirim bir sene once varisvarislerimi aldirdim suan ayaklarm dizimden asasi cok usuyor neden olabilir yaz gunu donuyorlar

 4. nubar dedi ki:

  merhabalar. ayakların üşümesinin kontrolü için hangi bölüme gitmek lazım?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.