Ayçekirdeği (Çekirdek) Sivilce Yapar mı?

Film izlerken en keyif aldığımız şey şüphesiz çekirdek çitlemektir. Tuzlu, tuzsuz, kavrulmuş, kavrulmamış çeşit çeşit seçenekleri vardır. Hem eğlendirir hem vakit geçirmeye birebirdir. Çekirdek kuruyemişlerin vazgeçilmezi, en sevilenidir kısaca. Çekirdek sevmeyen yoktur evet ama çekirdek yüzünden sivilceye maruz kalmayan da yoktur. Her ne kadar sivilceye neden olsa da bir çok kişi çekirdekten vazgeçmez. Yağlı ve tuzlu olması sebebiyle sivilceye ortam hazırlar. Var olan sivilcenin ise büyümesini hızlandırır.

Çekirdek ve Sivilce İlişkisi

Deri altında bulunan yağ bezlerinin salgılamış oldukları yağların kanallar vasıtasıyla deri yüzeyine çıkarak vücuttan atılması gerekir. Kanallar bazen kir bazen de yoğun salgılanma nedeniyle tıkanırlar. İşte bu tıkanma ile sivilce oluşur. En çok hormonal dengelerin değiştiği ergenlik döneminde ortaya  çıkar ve her yaş grubunda görülür. Günlük hayatta tüketilen yağlı, tuzlu ürünler de bu oluşumu tetikler. Bunların başında da çekirdek gelir. Bol bol tüketilip vücutta yağ birikimine neden olduktan sonra yeterince temizlenmeyen ciltte gözeneklerin tıkanması sonucu sivilce ortaya çıkar. Eğer cilt yağlı ise çekirdek, sivilce oluşumunu iki kat daha hızlandırır.

 

 

Üzülmeyin!

Sivilce yüzünden hiç çekirdek yiyemeyecek miyiz dediğinizi duyar gibiyim. Sağlığınız için tükettiğiniz günlük çekirdek miktarını azaltarak devam etmenizi öneriyorum. Bunun yanında cilt bakımınızı ihmal etmezseniz sivilceler sizin için can sıkıcı olmaktan çıkar. Cilt tipinizi öğrenip ona uygun maskelerle sivilceyi önleyip cildinizi canlı tutabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dfsgsdf dedi ki:

    facebook

  2. Uğur dedi ki:

    Kardeşim günlük olarak 5 tane tuzlu çekirdek bile yersen sivilce yapar.önemli olan o çekirdeklerin tuzlu olmaması.tuzlu olmasa yiyebilirsiniz ben denedim ve gerçekten doğru 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.