Ayçiçek Yağı Mı? Zeytin Yağı Mı?

Ayçiçek Yağı Faydaları

Ayçiçek yağı içerisinde A, D, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminler sayesinde; hücrelere zarar veren moleküler etkisiz hale gelir ve bağışıklık sistemi güçlenir. Birçok kişinin özellikle ileri yaşlarda ki kişilerin bariz şikâyeti olan kolesterol ve tansiyonu düzenli hale getirir. Şeker hastalarının insülin gereksinimini azaltır. Yine ileri yaşlarda yakalanılan ve resmen bir illet olan Alzheimer hastalığı için de önleyici durumundadır.

Ciltte çıkan yaralara, sivilcelere, çıbanlara iyi gelir. Kemiklerin, dişlerin güçlenmesi hususunda faydalıdır. Spermlerin de güçlenmesini sağlayan Ayçiçek yağı, prostat kanseri riskini de azaltmaktadır. Ayrıca Ayçiçek posalı bir besindir. Posalı besinlerde kanserli hücrelerin vücutta barınmasını engeller.

Ayçiçek Yağı Zararları

Ayçiçek yağının en net zararı bayanlaradır. Özellikle menopoz döneminden sonra bayanlarda meme kanseri riskini artırabilmektedir. Onun dışında Ayçiçek yağının aşırı dozda kullanılması kilo problemini de beraberinde getirecektir. Yine aşırı Ayçiçek yağı tüketimi; ciltte yağlanmalara sebep olacaktır.

Zeytin Yağı Faydaları

Zeytin Yağı; Ayçiçek Yağının aksine meme kanserine iyi gelmektedir. Ayrıca tıpkı Ayçiçek yağı gibi diyabete iyi gelmekte, kişiyi Alzheimer rahatsızlığından korumakta ve kolesterolü düzenlemektedir. Bunların dışında zeytinyağının sindirim kolaylaştırıcı özelliği de vardır. Bağırsak sağlığını düzenlemektedir. Zeytinyağının kemik sağlığını koruma özelliği bulunduğundan, özellikle küçük çocuklarda kullanılması gereken yağ çeşididir. Zeytinyağının stres alıcı bir fonksiyonu vardır ve psikolojik sorunlara çözüm üretme açısından da; zeytinyağının içilmesi ve yenmesi tavsiye edilmektedir. Ayçiçek yağının kilo problemi yaratabileceğinden bahsetmiştik, zeytinyağı ise; Ayçiçek yağının tam aksine kilo kontrolünü sağlamaktadır.

Zeytin Yağı Zararları

Zeytinyağının, Ayçiçek yağı kadar sıralanabilecek zararı yoktur. Çok kullanıldığı takdirde zarara neden olabilir. Zeytinyağının oluşturabileceği üç zarar vardır. Bunlardan birincisi; damarlarda tıkanıklığa neden olma ihtimalidir. İkincisi; yağ dengesini bozma olasılığıdır. Üçüncüsü ise; ciltte tahrişlere neden olmasıdır. Zeytinyağı normal şartlarda cilde faydalıdır. Cilt güzelleştirmek, cilt pürüzleri, cilt lekelerini düzeltmek için kullanılır. Ancak aşırı kullanımda; cildi tahriş edecektir.

Ayçiçek Yağı Mı? Zeytin Yağı Mı?

Ayçiçek yağı ya da zeytinyağı tercih konusu olmamalı. Genel itibariyle zeytinyağı kullanılmalıdır. Ancak hem Ayçiçek yağının faydalarından da yararlanmak hem de zeytinyağının fazla kullanımında oluşabilecek olumsuz etkilerden korunmak için arada sırada Ayçiçek yağı da kullanılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.