Aylık Kontakt Lensler ve Kullanım Düzeni

Gözde bulunan kırma kusurları düzeltmek için korneanın dış yüzeyine yerleştirilmiş protezler olan Kontakt Lensler bazı göz hastalıklarının tedavisi için oldukça yararlı bir protezdir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi nedeniyle kullanım zamanı uzamış pek çok tasarımlar vardır. Aylık Kontakt lensler 30 günlük olarak üretilmiştir. Doktor tavsiyesi üzerine kullanılan aylık lensler 1 ile 30 gün arası gözünüzde kalabilir.

 

Kontakt Lens Tipleri

Kontakt lens tipleri günümüzde iki tane çok kullanılan gaz geçirgen yumuşak lensler ve sert lensler vardır. Ancak genel olarak gaz geçirgen yumuşak lensler kullanılmaktadır. Yumuşak lensler genel olarak bir günlük veya günlük kullanılan bir aylık, bir yıllık ömürlü lenslerdir. Bir hafta ve bir ay kullanılan lensler genel olarak doktorların bazı hastalıkların tedavisinde kullanmayı tercih ettikleri lenslerdir.

 

Kontakt lenslerin kullanım amaçları

Kontakt lenslerin pek çok kullanım amaçları vardır. Tedavi amaçlı kullanılan lensler doktorlarınızın önerdiği göz hastalıklarının iyileşmesini hızlandıran ve gözde ki ağrıyı azaltmayı amaçlayan lenslerdir. En yaygın kullanımı ise kırma kusurlarının önüne geçilmesidir. Gözlük kullanımı veya cerrahi yöntemler yerine kullanılan bu lensler pek çok kırma kusurunu düzeltmektedir. Kontakt lensler kozmetik için de kullanılmaktadır. Göz renginde farklılık isteyenler kullanabilir. Veya cerrahi ve yaralanmadan dolayı estetik kazandırması için de kozmetik kullanımlık Kontakt lensler kullanabilir.

 

 

Gözünüzde Kontakt Lens Varken Uyuyabilir misiniz?

Kontakt leşler korneanın ön yüzeyine takılmış parçalardır. Kornea gözde oldukça değerli bir tabakadır. Ve bu tabakanın da havaya ve oksijene ihtiyaç duymaktadır. Geceleyin göz kapakları oksijen girmesini oldukça azaltır. Gündüz Kontakt lens kullanırken hava giremeyen göze bir de gece lens kullanırsak kornea iyice havasız kalır. Bu durum sonucunda ise kornea herhangi bir enfeksiyon kapabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için ara sıra kontakt lensi gözünüzden çıkarıp en değerli tabaka olan korneayı dinlendirip hava almasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esra dedi ki:

    Aylık lensi açtığımızda 1 ay geçmesine rağmen 30 kere kullanmadıysak yinede atmalı mıyız. Yoksa kullanabilir miyiz. Teşekkürler

    1. Sağlık Destek dedi ki:

      Merhaba Esra, aylık lensler kullanım sayılarına göre değil de gün hesabı yapılarak kullanılması en sağlıklı yöntem olacaktır. Ay içerisinde 30 kere kullanılmasa dahi 30 günlük süre sonunda lensin imha edilmesi önerilir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.