Bademcik Ağrısı Geçirme Yöntemleri

Bademcik, yutakta dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adıdır. Bademciğin görevi solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan bakteri, toksin ve mikropların vücuda girmesini engellemektir. Fakat özellikle soğuk havalarda sık sık iltihaplanarak ağrılara neden olabilir. Daha çok çocuklarda görülen bademcik iltihaplanması, yutkunma zorluğunun görülmesine de neden olur.

Belirtileri

Bademcik iltihaplanması, yutkunma zorluğu ile kendini gösterir. Bademcik iltihabı görülen kişilerde ise; iştahsızlık ve halsizlik durumları, yüksek ateş, baş ve boğaz ağrısının yanında kulak bölgelerine kadar ulaşabilen ağrılar ve eklem ağrıları, ağız kokusu ve ses değişikliğiyle birlikte bulantı ve kusma görülmektedir. Tüm bu belirtilerin yanında karın ağrısı da çocuklarda görülebilir.

Bademciğe dikkatlice bakıldığında kızardığı ve şiştiği görülür. Bademcikleri iltihaplanan kişiler, bademciği tahriş edici gıdalardan da uzak durmalıdır. Daha çok bademciği tahriş etmeyen ve zarar vermeyen yiyecekler tercih edilmelidir. Günümüzde en çok zararı olan sigaranın da bademcik ağrılarını artırdığı bilinmektedir. Bademciklerin iltihaplanması ve şişmesi, onların iyi çalışmamalarına ve boğaz ağrılarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu ağrılar için ilk olarak evinizde uygulayacağınız kolay yöntemlerle savunma mekanizması oluşturmanız tavsiye edilir.

Bademcik Ağrısı Geçirme Yöntemleri

Günümüzde her rahatsızlık gibi bademcik ağrısı içinde evinizde uygulayacağınız bir takım yöntemler ile tedavi geliştirebilirsiniz. Bu uygulamalar arasında;

  • Bol bol su tüketin. Bunun yanında sıvı gıdalarında tüketilmesi önemlidir. Fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek ve içecekleri de tüketmemeniz önerilir.
  • Bu dönemlerde bol sebze ve meyve tüketmeniz önerilir. Vücut direncinin artması için bu uygulama oldukça etkilidir.
  • Günümüzde en çok kullanılan pastiller, rahat nefes alıp vermenize yardımcı olacaktır ve boğaz ağrılarınızı da hafifletecektir.
  • Yine bu dönemde ağrılarınızın şiddetlenmesini önlemek için sigara tüketimine sın verin.
  • Nemli ortamlardan uzak durmalı ve dinlenmelisiniz.

Bademcik ağrıları 2 günden fazla sürüyor ve artık yeme içme konusunda sizlere engel oluyorsa KKB uzmanlarına görünmenizde fayda var. Hastalığın ilerlememesi ve erken tedavi için mutlaka bir uzmanla görüşmeli ve gerekli ilaçların kullanılması sağlanarak hastalık tedavi edilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.