Bağımlılıktan Kurtulma Yöntemleri

Alkol veya madde bağımlılığını ortadan kaldırmak için çağımızda birçok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler kişiden kişiye ya da maddeye göre farklı olan uygulama yöntemleridir.

Bağımlılıktan Kurtulmak İçin Hangi Yöntemler Uygulanıyor?

Maddelere yoğunlaşmalar ve madde ile fazla uğraş kişileri maddeye bağımlı hale getirmektedir. Sonuç olarak başarısızlıkla sonuçlanan girişimler söz konusu olabilir. Bu aşamada RehaCom çok etkilidir ve kişilerin dikkatlerini olması gerektiği gibi nötr bir hale getirmeyi hedefler. Madde isteği ile kirlenen dikkatleri bir bakıma temizler ve kişinin dikkatini maddenin olmadığı alanlar yönlendirme yeteneğini geliştirir. Bu tarz psikoteknik uygulamalar sık sık madde tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. ABD ve Avrupa yıllarca bu yöntemi uygulamaktadır.

Bunlara beyin rehabilitasyon programları da diyebiliriz. Maddenin kişinin beyninde yaratmış olduğu biyolojik etkiyi gidermek için çalışılmaktadır. Bu sistem ile bozulan ritm yerine getirilmek için uğraşılır. Beyne kondisyon çalışmaları yaptırılmaktadır. Rehabilitasyona yönelik olan bazı terapi şekilleri;

Meşguliyet terapisi (Ergoterapi): Meşguliyet terapisi boş vakit terapisi şeklinde uygulanır. Aşırı madde kullanma isteğiyle meşgul olmayı engellemek ve moral depolamak için uygulanmaktadır. Kişilere uygun olan aktiviteler boyama, heykelcilik ya da süs eşyaları yapmak, küçük atölye araçları ile oyma ve ahşap boyama ile eşya yapma tarzında etkinliklerden yararlanılır. Hastanede tedavi gören kişiler için ergoterapi uzmanının gözetimi altında mutlaka her gün 1 saat halinde seanslar uygulanmaktadır. Tedavi süresi bittiğinde de kişinin meşguliyet faaliyetlerini devam ettirmeyi için planlar yapılmaktadır.

Sanat Terapileri: Resim, heykel ve Ebru gibi sanatlara yeteneği ya da ilgisi olan kişiler için bir sanat terapisti aracılığıyla haftada en az 2 saatlik seanslar uygulanmaktadır. Bu seanslar sayesinde kişilerin iç dünyalarında yaşamış oldukları karmaşalar, çelişkiler ve çatışmalar ortaya çıkarken bir yandan da rahatlama ve rehabilitasyon olanağı sağlanmaya çalışılır.

Müzikterapi (Müzik ile tedavi): Müzikal etkinlikler sayesinde, kişinin maddeyi bırakamayacağı ya da bırakırsa bir daha mutlu olamayacağı şeklinde düşüncelerinin ortadan kaldırılmasında çok etkili olduğu anlaşılmıştır. Madde bağımlısı olan kadınlar üzerinde yapılmış bir çalışmada dans ile terapinin tedavi ve rehabilitasyon süresinde faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.