Bağırsak Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak poliplerinin tedavi yöntemini anlatmadan önce bu kitleler hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Polipler nedir?, Nasıl oluşur?, Neden oluşur?, Korkulacak kitleler midir?, Ne sıklıkta ve kimlerde görülür? gibi sorular varsa bunlara kısa kısa cevaplar verelim.

 

Bağırsak Polipleri Hakkında Merak Edilenler! 

Polipler yalnızca bağırsaklarda görülmez öncelikle onu belirtelim. Mide de görülebilen kitlelerdir. Ancak yazımız bağırsak polipleri hakkında olduğu için bununla ilgili tanımı hemen yapmak istiyorum. Polipler, bağırsağın yüzeyini örten tabakanın, bağırsak kanalının içine doğru anormal derecede büyümesi ile gelişen kitlelerdir. Özellikle kalın bağırsakta oldukça sık görülen hastalıklardandır.

Erişkin insanlarda yüzde 15-20, 50 yaş üzerinde olan insanlarda yüzde 40-50 oranında polip görülmektedir. Polipler aynı boyutlarda ve aynı şekilde olmazlar. Örneğin, bazı polipler düz, bazıları da bir sap ile bağırsak duvarına bağlıdırlar. Boyut olarak da 5 mm’den küçük olan poliplere küçük polip, 5-10 mm arasında olan poliplere orta boy polip ve 10 mm’den büyük olan poliplere büyük boy polip denir.

Polipler karakteristik özellikler de taşırlar. Bazıları iyi huylu bazıları kötü huylu olabilirler ki bu kötü huylu polipler kanser riski taşımaktadır.

 

Bağırsak Polipleri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Polipler var oldukları andan itibaren bariz belirtiler göstermedikleri için çoğunlukla hastanın başka bir hastalığı araştırılırken tesadüfen ortaya çıkar. Bağırsak polibinin kesin tanısı ilaçlı kalın bağırsak filmi ya da endoskopi ile konulabilir.

 

 

Polibin boyu ve karakteri uygun özellikte ise kolonoskopi esnasında alınabilir. Buna kolonoskopiyi yapan doktor karar verir. Ancak bazı polipler yapıları nedeniyle kolonoskopi ile çıkarılamayabilir. Bu durumlarda en sağlıklı tedavi yöntemi ameliyattır. Özellikle kanserleşme riski olan poliplerin ameliyatla alınması gerekir.

Poliplerin tedavi sonrasında tekrarlama olasılıkları vardır. Bağırsak polibi olup tedavi olan kişiler kontrollerini ihmal etmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.