Baklanın Kullanım Alanları ve Faydaları

Akdeniz ve Ege Bölgesinin vazgeçilmezlerinden olan bakla sebzesi bir çok hastalığın şifa kaynağı. Bir çok rahatsızlıktan bakla yiyerek kurtulabilirsiniz. Vitamin ve protein bakımından oldukça zengin olan bu sebzenin rengi taze iken yeşil kuruma işlemi geçtikten sonra kahverengiye döner. Taze ve kuru baklanın besleyiciliği birbirinden farklıdır ve genellikle kuru bakla tüketilmesi önerilmektedir. Karbonhidrat, magnezyum, potasyum da barındıran bu sebzede B ve K vitamini vardır. Her bölgede yetişen bakla ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde  tüketilmektedir. Baklagiller ailesinden olan bu sebze fasulye ile karıştırılır ama birbirinden oldukça farklı sebzelerdir. Çiçeklerinin kendine has kokusundan dolayı ev temizleyici maddelerin için de kullanıldığı da bilinmektedir. Bir çok faydası bulunan bakla sebzesini şifa kaynağıdır. Aşağıdaki maddelerde ne işe yaradıklarını görebilirsiniz.

 

Baklanın Faydaları

  • Güzelliğinize güzellik katar. Baklanın leke giderici ve tüy inceltici özelliği bulunmaktadır. Baklanın kabuğunu tüylerinizin ve ve vücutta oluşan lekelerin üzerine sürer iseniz faydasını göreceksinizdir.
  • Hazmetmeyi kolaylaştırıcı, idrar yollarının doğal temizleyicisi özelliği vardır.
  • Böbreğe olan faydası göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Böbrek iltihaplarını, taş ve kumu vücuttan atma özelliğine sahiptir. Ayrıca ağrı kesici özelliği böbrekler üzerinde oldukça etkilidir.
  • Göz sağlığınızı korur.
  • İştah açar.
  • Ağrı kesici özelliği böbrek ağrılarını dindirdiği gibi baş ağrılarına da iyi gelmektedir.
  • Kemikleri güçlendirerek vücut direncinizi artırır.
  • Kan şekerini düşürür ve şeker oranını dengeler.
  • Besleyici özelliğinden dolayı bebeklere yedirilmesi önerilmektedir. Fakat en büyük dezavantajı gaz yapma özelliğidir. O yüzden tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir sebzedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok yararı bulunan bakla sebzesi bir çok şekilde tüketilebilir. Çorbası, piyazı, zeytinyağlı ve etli yemek olarak kullanabileceğiniz baklayı eski dönemlerde yaşayan atalarımız haşlayıp ezerek bir çok ürünle birleştirerek yakı ve merhem olarak da kullanmıştır. Taze olan bakla taze fasulye gibi kuru olan baklayı da kuru fasulye gibi  pişirerek kullanabilirsiniz. Fakat kuru baklayı pişirmeden önce bir miktar haşlayıp o suyu tüketerek kullanırsanız gaz yapıcı özelliğini bir miktar azaltmış olursunuz.

 

 

Bu tür yemekler ile uğraşmayı sevmiyorsanız kabuklu baklayı haşlayın ve kabuklarını soyarak bu da içerisindeki bir çok vitamini almanızı sağlayacaktır.

 

Doğal beslenmek her zaman hayatta bir adım önde olmak demektir. Her zaman doğal beslenmeye dikkat edin ve sağlığınıza önem verin. Unutmayın bu hayatta en önemli şey sağlıklı bir ömürdür. Tabiata ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.