Balık Yağının Faydaları ve Nelere İyi Gelir?

Genel olarak uskumru, ton balığı, kefal, mersin balığı, alabalık türleri gibi yağlı balıklardan elde edilir. Bu balıklar yardımı ile elde edilen 3.5 gram balık yağının içerisinde yaklaşık olarak 1 gr omega-3 yağ asidi bulunur. Balık yağı kapsülleri üretilirken, çabuk bozulmaması amacı ile kapsüle E vitamini takviyesi yapılmaktadır. Diğer balık yağı kapsülleri daha çeşitli vitaminleri de içerebilir.

Balık Yağının Kullanım Şekli

Balık yağı sağlık alanında bir çok konuda faydalıdır. Doğrudan hastalıkların tedavisinde veya hastalığın tedavi sürecine yardımcı olarak kullanılır. Balık yağının en çok kullanım amacı yüksek kolesteroldür. Kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalp krizi riskini azaltır. Fakat balık yağı kullanımı doktor tarafından uygulanmalıdır. Aşırı ve bilinçsiz kullanımı hastalığın şiddetlenmesine sebep olabilir.

Balık Yağının Faydaları

Romatoid Artrit’in sebep olduğu ağrıları hafifletmede faydalıdır. Bu hastalıkta tek başına veya ilaçların yanında tedavi edici olarak kullanılır. Bu hastalığın yarattığı sabah ağrılarını hafifletmede faydalıdır.
Yüksek derecedeki adet ağrılarını azaltmada oldukça etkilidir. Tek kullanılan balık yağının yanı sıra beraberinde alınan B12 vitamini de ağrıyı azaltmada faydalıdır. Bu dönemde ağrı kesici tercih etmeyenler balık yağı ve B12 vitamini kullanabilirler.
Haftada en az bir kere balık tüketimi ise inme riskini %27 oranı kadar azaltır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Balık tüketimi felç riskini azaltabileceği gibi artırabilmektedir. Günden 46 gramdan fazla balık ve balık yağı tüketimi felç riskini artırmaktadır.
Balık yağı kemik erimesinde de faydalı olmaktadır. Kalsiyum ile birlikte tüketilen balık yağı kemik zayıflamasına neden olan hastalıkların gerilemesini sağlar.
Balık yağının düzenli kullanımı damar sertliğine de çözüm olabilmektedir.
Düzenli balık yağı tüketimi böbrek hastalığı sürecindeki kişilerin böbrek fonksiyonlarını kaybetme zamanını uzatır. Diyabet hastalarının idrarında ortaya çıkan protein miktarını da azaltır.
Haftada en az 2 kere balık tüketimi yapan bayanların rahim kanserine yakalanma riskini azaltır.
Balık yağının bir çok hastalığa yararı olduğu gibi obeziteye de yararı bulunmaktadır. Düzenli balık veya balık yağı tüketimi kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeleme konusunda etkilidir. Balık yağı kullanımının yanı sıra egzersiz yaparsanız kilo verme şansınız daha çok artacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.