Balın Faydaları

Bal milyonlarca yıldır sağlık problemlerinden dini törenlere kadar birçok alanda insanlar tarafından kullanılmıştır. Tarihimiz boyunca ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesi amacıyla kullanılan bal Eski Mısırda tanrılara sunulan adaklar içinde yer almaktaymış. Çağımızda ise balın antioksidan etkili, anti bakteriyel olması ve iltihapları önlemesi ile birçok hastalık tedavisine yardımcı olan besinler içinde yer almasını sağlamıştır. Fakat balı her insana tavsiye etmemiz ve bolca yiyin dememiz doğru değildir çünkü balın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Doğal Tatlandırıcıdır

Kahve ya da çayınız şekerli içmeyi seviyorsanız, pastane ürünleri tatlıları yemekten vazgeçemiyorsanız ve bunlara ilaveten kilo problemleriniz var ise tatlandırıcı niyetine doğal bal kullanabilirsiniz. Doğal bal rafine şekerden (esmer ve beyaz şeker) daha çok şeker içermesine karşın rafine şekerden daha sağlıklı bir şekerdir.

Kolesterol Düşürür

Bal kötü kolesterol diye bildiğimiz LDL kolesterolü düşürmeyi sağlayan doğal bir alternatif şeklinde tüketilebilmektedir. Yapılan araştırmalar düzenli bir şekilde bal yemenizin toplam kolesterol oranını yaklaşık olarak %5 civarında düşürdüğü belirtilmiştir.

Reflü Hastalığına İyi Gelir

Reflüsü olan kişilerin mide asidini dengelemek ve ağrıları dindirmek amacıyla sık sık kullandığı yöntemler arasında bal ve sirke ile yapılan karışım bulunmaktadır. Fakat balın reflüye iyi geldiği bilimsel araştırmalar ile henüz kanıtlanmamıştır. Sizin de reflü rahatsızlığınız varsa bal yemeniz sayesinde ağrılarınızı önleyebilirsiniz.

Cilt İçin Faydalıdır

İltihap önleyici ve bakteri temizleyici yapısı sebebiyle bal yüzünüzde ortaya çıkan sivilcelerin tedavisi için sık sık önerilen ve ilk sırada gelen doğal bir üründür. Bal içeren yüz maskeleri, akne oluşmasını tetikleyen bakteri birikmesini önler. Sivilcelerinizin en kısa sürede geçmesini sağlar. Nemi hapseder ve cildinizin uzun süre yumuşaklığını korumasını sağlar.

Enerji Verir

Fazla enerji harcamanızı gerektiren egzersizler esnasında yeteri kadar enerjiniz bulunmadığını hissediyorsanız 1 çorba kaşığı bal size ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir. Fruktoz ve glikoz içermesinin dışında antioksidanlar açısından da bol olan bal enerji çikolatası, karbonhidrat tozu ya da enerji içeceklerinin yerine geçebilecek doğal bir enerji sağlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.