Balın Masum Olmayan Zararları ve Faydaları

Bal, arıların meyve tomurcukları ve çiçeklerden topladıkları bal özünün (nektarın) “bal midesi” isimli organlarında kimyasal bir değişime uğrayarak ortaya çıkan ve arılar tarafından kovanın içerisindeki peteklere yerleştirilen çok yararlı bir besindir.

Balın tadındaki, kokusundaki, kıvamındaki tüm değişikliklerin temel sebebi çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından toplanan nektarların farklılığından kaynaklanmaktadır. Yarım kilo nektar toplamak için tam 900 bin arının tüm gün boyunca çalışması gereklidir, ayrıca toplanan nektarların tamamı bala çevrilemez.

Bal; rutubet, güneş ışığı, çok düşük sıcaklılar veya kaynatma tarzı bir durumlara maruz kalmadığı sürece asla bozulmaz, geçen zaman balın yapısını değiştirmez.

BALIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Balın en bilinen özelliği tatlı bir yapıda olmasıdır, bu içeriğinin şeker ağırlıklı olmasından kaynaklanır.

Ayrıca bal olgunlaşmadan toplanırsa su oranı fazla olacağı için içeriğinde bakteri üremesi için uygun ortam oluşur, bu da balın bozulmasının önünü açar. Balın bozulmamasının en temel sebebi içerisinde bakterinin yaşayamamasıdır.

Bal, diğer şeker ve şeker besinlerinden farklı olarak hiçbir ön işleme tabii olmadan kana karışabilmektedir.

BALIN FAYDALARI NELEDİR?

Bal, bilindiği itibariyle en az 3000 yıldır tedavilerde ve besin olarak kullanılmaktadır. Bal; Hint, eski Yunan, Çin ve Mısırda tıp alanında kullanılmıştır ve Kuran-ı Kerimde “şifa” olarak nitelendirilmektedir.

Balın, eskiden yanıklarda ve yara tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bal, yaraların ve yanıkların üzerine uygulandığında doğal antiseptik olduğu için yaraların ve yanıkların enfeksiyon kapmasını ve bakterilerin çoğalmasını önler, bu sayede yaraların ve yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yaraların ve yanıkların neden olduğu ağrıların ve acıların dinmesine de yardımcı olabilir. 

Balın yararlarından birisi de öksürüğe iyi gelmesidir, öksürüğe iyi gelme nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarına karşı da içeriğine limon katarak kullanılabilir.

Bal, sporcular için çok iyi bir enerji kaynağıdır ve yorulmuş kasların hızla dinlenmesine yardımcı olur. İçeriği nedeniyle çeşitli spor dallarında sporcular ek besin olarak balı kullanmaktadır.

BALIN ZARARLARI NELERDİR?

Her faydalı şey gibi bal da fazla tüketilirse vücudumuzda çeşitli zararlara neden olabilir. Bunlar:

Eğer bal fazla tüketilirse şeker oranı çok yüksek olduğu için vücutta obeziteye yol açabilir ve nadir de olsa bayılma gibi şeylere neden olabilir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.