Baş Ağrısı Neden Olur Bitkisel Tedavisi

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri

En sık görülen ağrı şikayetlerinden olan baş ağrısı, günümüzde, milyonlarca insanda olan yaygın ve hayatı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülebilen, günlük aktivitileri kısıtlayan, kişiyi demoralize eden özellikleri vardır. Çoğunlukla ağrı kendi kendine geçer. Ağrı zaman zaman öyle çekilmez olur ki, kurtulmak için doktora başvurmak yerine, kulaktan dolma bilgilerle çeşitli ilaçlara başvururuz. Bazı durumlarda baş ağrısı geçirmek için aldığımız bu ilaçlar doktor tavsiyesi dışında olduğu için hiç de iyi sonuçlar doğurmayabilir.

 

Migren ve Sinüs Nedenli Baş Ağrıları Bitkisel Tedavisi

Baş ağrısının en bilindik nedeni migren ve sinüslerdir. Migren ağrıları beyni çevreleyen damarların daralması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Migren kaynaklı baş ağrısı bulantı, görme bozukluğu, ışık hassasiyeti, terleme gibi belirtiler de gösterir. Eğer migren için düzenli bir ilaç kullanmıyorsanız zencefil çayı tüketerek ağrıyı önleyebilirsiniz. Ancak migren ilacı kullanan kişiler doktorlarına danışmadan bu çayı tüketmemelidirler.

Mevsimsel alerji yaşayan kişilerin sinüsleri dolarak baş ağrısını meydana getirir. Ya da sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına neden olabilir. Yüzde şişlik hissi ve nefes almakta zorluk yaşayan bu kişiler baş ağrısından oldukça muzdarip olurlar. Sinüzit tedavisi için doktorunuzla konuştuktan sonra kullandığınız ya da kullanacağınız ilaçların bitkisel tedavi için sakıncalı olmadığından emin olun. Eğer ilaçlarınız bitkilerle etkileşim içinde olmayacaksa; kasımpatı çiçeği, yeşil çay, okaliptüs, zencefil kökü gibi bitki çaylarını tüketmenizi baş ağrılarınızı hafifletmesi açısından tavsiye ederim. Bunların yanında meyan kökü çayı da sinüzit iltihabını iyileştirir.

 

Stres ve Gerilim Nedenli Baş Ağrıları Bitkisel Tedavisi

Gerilim ve stres günlük hayatta herkesin yaşadığı duygusal olaydır. Çalışanından ev hanımına kadar hepimiz hemen her gün en ufak konulardan strese girebiliriz. O nedenle strese bağlı baş ağrısı oldukça yaygındır. Genellikle bu ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

 

 

Ancak kimileri baş ağrısı kendini gösterdiği ilk sıralarda hemen reçetesiz ilaçlara başvururlar. Bunu bir de düzenli olarak almayı adet haline getirmişse çeşitli hastalıklar baş göstermeye başlamış olabilir.

Günlük hayatta çeşitli nedenlerden siz de stres nedenli baş ağrısı yaşıyorsanız kullandığınız ilaçları bırakın. Sakinleşmek ve ağrılarınızı dindirmek için bitkisel çaylar tüketmeye gayret edin. Melisa, ıhlamur, lavanta, papatya çayları oldukça sakinleştirici çaylardır. Aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.