Basur (Hemoroid) Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Basur, kalın bağırsağın alt kısmında ve anüste bulunan toplardamarın genişlemeye başlaması ile oluşan varistir. Çok ilerleme göstermemiş ise beslenme programıyla kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır. Ancak ilerlemiş durumda olanlarda genellikle cerrahi operasyon gerekmektedir. Basur hastalığı iki kısma ayrılmaktadır. Bunlardan ilki Birincil Basur olarak adlandırılır ve 25-30 yaş aralığında sıkça görülen, makat kısmında yer alan toplardamarın gerçek hastalığıdır. Anüs kısmında yer almaktadır.

 

Diğer basur rahatsızlığı ise İkincil Basur olarak tanımlanır ve toplar damardaki kan akışının kesilmesi sonucu oluşmaktadır. Örnek verilmesi gerekirse siroz hastalığı ikincil basurun oluşmasına sebep olmaktadır. Yine basur hastalığına toplardamar iltihapları ve toplardamar hasarlarının sebep olduğunu da belirtmek gerekir. Bu hastalığı aşırı alkol tüketimi, baharatlı ve acı yiyecekleri fazla tüketmek, gereğinden fazlaca yemek yemek, üst üste gebelik hali gibi nedenler oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca basur klinik olarak iç ve dış basur olmak üzere iki şekilde isimlendirilir. Bu hastalığın en önemli belirtisi makat bölgesinde kanama meydana gelmesidir. İkinci en önemli belirtisi ise iltihaplanmasıdır.

 

Basur HEMOROİD Bitkisel Çözüm tedavi yöntemlerinde ise öncelikle bazı önlemler tavsiye edilir. Bunlar arasında sürekli dışkılama yapılması, baharatlı ve acı yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılması, gereğinden fazla yemek tüketilmemesi, hardal, alkol ve kahve gibi yiyeceklerden uzak durulması alınabilecek önlemlerden sayılabilir. Ayrıca kabızlık problemi de aktif olarak yaşanıyorsa lanolin ve vazelin yağları da kullanılabilir. Sıcak oturma banyoları da basur rahatsızlığına çok iyi gelmektedir. Şayet basur rahatsızlığı çok ilerlemiş ise cerrahi müdahale şarttır.

 

Yoğurtun ve özellikle kefirin basur hastalığına önemli derecede faydası vardır. Kotu kola bitkisi, Aloe Vera, kök zerdeçalı ile kuş burnunun karışımından elde edilen çay, iki litre ılık su, Kara Halle baharatının çekirdeklerinin kavrularak tüketilmesi  basur için tavsiye edilen bitkisel tedavilerdendir. Bunun yanında bir avuç himalaya tuzunun banyo yapılacak suya atılıp eritildikten sonra yapılacak olan sıcak banyonun da etkili bitkisel tedavilerden olduğunu söylemek gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.