Bel Ağrısına En Kesin Çözüm!

Bel ağrıları, gün içerisinde yanlış duruş, kas kasılmaları, aşırı kilo, ağırlık kaldırmak ve stres nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar genel olarak bir hastalık ya da özel bir yaralanma ile bağlantılı olmadan fakat sık rastlanan bir durumdur. Bir haftadan uzun süren bel ağrıları ise genel olarak bir ay içerisinde kendi kendine azalabilir.

Bel Ağrısı İçin Çözümler

Bel ağrısını engellemen için özellikle ağırlık kaldırırken, otururken ya da spor yaparken vücudunuza doğru şekli vermeli ve belinize hiçbir şekilde yüklenmemelisiniz. Bunun yanında bazı egzersiz uygulamaları ile bu bölgede bulunan kasları güçlendirerek ağrıları hafifletmeniz de mümkün olacaktır.

Bel ağrısının ilk iki gün içerisinde ağrıyan bölgeye 5 ile 10 dakika arasında soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Eğer bel ağrısı birkaç gün içinde geçmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak havlu uygulaması yapmanız önerilmektedir.

Bu süreçte hareket etmeye devam edebilirsiniz. Fakat belinizi korumanız gerekir. Ani dönüşlerden ya da bükülme hareketlerinden de kaçınmanız şarttır. Olabildiğince yatak istirahatinden kaçınmanız da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Gün içerisinde 1 saat oturduktan sonra mutlaka 10 dakikalık bir sürede dolaşmalı ve farklı hareketler yapmalısınız. Aynı zamanda oturuş ve duruş bozukluklarına da dikkat etmelisiniz. Yine gün içerisinde klima ve cereyan gibi faktörlere karşı dikkat edilmedir. Bel ağrınız 1 hafta sonrasında yoğun bir şekilde devam ediyorsa bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına görünmelisiniz.

Bel ağrısına maruz kaldığınız sürede egzersiz yapmak kendinizi daha kısa sürede iyi hissetmenizi sağlayacak ve bel ağrısının şiddetlenmesini de önleyecektir. Fakat hafif ya da orta şiddette bel ağrınız var ise beliniz çok fazla yüklenmeden kısa yürüyüşler yapmalı, esneme ve gerilme egzersizlerinden faydalanmalı, kondisyon bisikleti kullanmalı ve yüzmek gibi spor aktivitelerine yoğunlaşmalısınız.

Bel ağrıları için bu tavsiyeler ağrılarınıza kalıcı çözümler getirecektir. Günümüzde birçok insan bu ağrılara maruz kaldığı için bel bölgesine dikkat etmeden hareket etmeye devam etmektedir. Bu durum rahatsızlığı şiddetlendireceği için kesinlikle uygulanmamalı ve gün içerisinde kendinizi egzersiz hareketleriyle desteklemeniz en doğru uygulama olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.