Bel Fıtığı Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Çağımızın en önemli hastalık sebebi strestir. Her doktor uzmanlık alanında çeşitli başarılara imza atabilir. Ama psikologların en büyük şansızlığı stresi yok etmekteki çaresizlikleridir. Ve stresin tetiklediği en şanssız hastalık bel fıtığıdır. Çünkü bu konunun doktorlar haricinde birçok uzmanı vardır. Bu da doktorların bu hastalıkta halk arası söylentileri ve sahte alternatif tıp uzmanları olmak üzere mücadele etmesi gereken farklı konulardır. Maalesef halkımız yıllarca işin eğitimini alan doktorlardan bel fıtığı ameliyatıhakkında bilgi almak yerine komşularının anlattıkları bile daha mantıklı gelir. Ameliyat gerektirmeyen fizik tedavilerle kısa sürede geçecek basit bel fıtığı başlangıcını bu kulaktan dolma bilgilerle ameliyatla bile düzeltemez hale getirmek de milletçe çok büyük başarılara imza atıyoruz.

 

Bel Fıtığına neden Olan Etkenler

Bel fıtığının belli başlı nedenleri vardır. Aşırı kilo, hareketsiz yaşam, çalışma hayatında geçirilen küçük kazalar hatta sigara bile nedenler arasında sayılabilir. Ama en çok rastlanan sebep günlük hayatta omurga fizyolojisine uygun yapılmayan itme, çekme, yük kaldırma gibi hareketlerdir. Otururken dik oturmalı, herhangi bir yerden kalkarken yapılan ani hareketlerden kaçınmalıyız. Katladığımız çamaşırları dolaba yerleştirirken bile yanlış yaptığınız hareket günlerce acı çekmenize neden olabilir. Bu durumun oluşması halinde doktora muhakkak başvurulmalıdır. Her bel ağrısı ameliyat gerektiren fıtık değildir. Yapılan araştırmalarda ancak yüzde 5 lik kısmının ameliyat gerektiren ağrılar olduğunu gösteriyor.

 

 

Bel Fıtığı Amaliyatı

Ama doktorunuz ameliyatla tedaviyi uygun gördüyse, bel fıtığı ameliyatı hakkında en doğru bilgiyiyine doktorunuzdan almanız gereklidir. Her cerrahi işlemin riskli olduğu bir gerçektir. Ama risk dediğimiz faktörün evde bile olabileceğini de unutmayalım. Korktuğumuz kadar bir tehlike olmadığını söyleyebiliriz. Hatta ameliyattan hemen sonra evinize dönebilir. Bir kaç gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ama bunlar bu hastalığı hafife almak için sebep olamaz. Ameliyattan sonra yaşadığımız acıyı göz önüne alarak bundan sonraki yaşantımızda hareketlerimize çok dikkat etmeliyiz. Bel fıtığı ameliyatıhakkında aldığımız bilgilerden sonra doktorumuzun tekrarlamaması için verdiği önerilere de harfiyen uymamız gerekir. Çünkü yaşam kaliteniz sağlınıza bağlıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.