Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin Kanaması (Anevrizma) Nedir?

Anevrizma, beynin atardamar duvarının zayıflaması nedeniyle meydana gelen bir balonlaşmadır ve genellikle damarların çatallanma yerlerinde görülmektedir. Balonlaşan bu bölge normal damarlara oranla çok daha dayanıksızdır ve bir takım durumlarda yırtılarak beynin iç kısımlarında kanamalara neden olarak hayati bir tehlike oluşturabilmektedir. Anevrizma beyin damarlarının doğuştan bozuk olması nedeniyle oluşabileceği gibi, yüksek tansiyon, damar sertlikleri ( ateroskleroz), enfeksiyon (damarda iltihap) ya da kara travmaları nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Anevrizma genelde beyin tabanına yerleşerek beyin-omurilik sıvısında kanamaya neden olur.

Beyin Kanaması Sebepleri

  • Hipertansiyon
  • Sigara tüketimi/nikotin alınımı
  • Diyabet hastalığı
  • Doğuştan var olan yatkınlıklar (genetik)
  • Kan damarlarında oluşan hasarlar (bilhassa damar sertlikleri) ya da travmalar
  • Bir takım enfeksiyonlar neden olabilmektedir.

Beyin Kanamasının Belirtileri

Anevrizma kanaması olan kişilerde uyarıcı nitelikli bazı işaretler gözlemlenebilir; herhangi bir bölgede ısrarcı olan çok şiddetli ağrı, kusma ve bulantı, ensede oluşan sertlik ( kişinin başını eğmesi engellenir), çift ya da bulanık görme, ışığa karşı oluşan hassasiyet (fotofobi) ve his kayıpları.

Kanayan anevrizması olan hastalarda genelde belirtiler hiçbir şekilde görülmez. Göz siniri felçleri ( göz kapaklarının sarkması, gözü rahat hareket ettirememe), tek taraflı genişleyen göz bebeği, çift görmeler, göz arkası ya da üstünde ağrı, baş ağrısı, halsizlik ve uyuşukluk az hasta olan kişilerde görülebilir.

Anevrizma Nasıl Anlaşılır?

Beyninde anevrizma olan hastalar yalnızca beyin ve sinir cerrahının kontrolü altında hastaneye yatabilmektedirler. Kanayan beyin anevrizma sorunu olan hastanı tanısı muayene edilerek anlaşılabilir ancak kesin bir teşhis için başka testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda başvurulan doktora hastalığın öykünün anlatılması önem taşır ve geçmişte atlatılan tüm hastalıklar söylenmelidir.

Beyin Anjiyografisi

Bu test anevrizma tespiti için en geçerli olan uygulamadır. Test için hastanın kan tablosu bilinmelidir. Kanamaya meyilli olan hastaya bu test uygulanamaz. Bu test genellikle radyoloji bölümü tarafından uygulanır.

Tedavi Seçenekleri

3 önemli tedavi şekli vardır.

  • Gözlem ya da cerrahi olmayan tedavi
  • Cerrahi tedavi ve anevrizmanın kapatılması
  • Damar içi tedavi ile stentleme ve tıkama

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.