Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Mide Kanserini Engelliyor: Küçük maddeler ve plaka mide kanseri gibi riskli olan sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bezelye içermiş olduğu polifenol olarak bilinen madde sayesinde kanser hastalıklarını önler. Bezelye mide dostudur.

Bağışıklık Sitemini Güçlendiriyor: Bezelyenin içerisinde kaliteli antioksidanlar bulunmaktadır. Bu sayede ciddi rahatsızlıklara sebep olan sorunları ortadan kaldırır. Bezelye, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Kilo Aldırmıyor: Bezelye tüketiminde kilo aldırır düşüncesiyle oluşan ön yargılar vardır. Oysaki bezelye çok düşük kalorili ve düşük yağlı bir besindir. Bezelye, bu nedenle vejeteryan insanlar tarafından sıkça tüketilmektedir. Yeşil sebzelerin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir bu nedenle bezelye de zayıflamaya yardımcı olan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Kan Şekerini Düzenler: Bezelye, yüksek protein ve lif içermesinde ötürü, şeker sindirimini kolaylaştırmayı sağlar. Bezelye şeker ya da kimyasal maddeler gibi ilave şeker içermemektedir. Bu nedenle, vücudun kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bezelye proteinleri bu yüzden çok önemli görevler üstlenmektedirler.

Sindirimi Güçlendirir: Bezelyenin yüksek oranda diyet lifleri içerdiği bilinmektedir. Diyet lifleri sindirim sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca bu lifler sindirimi arttırarak vücudun metabolizmasını harekete geçirir.

Cildimiz İçin Faydalıdır: Sağlıklı bedende sağlıklı cilt bulunduğunu bilmekteyiz. Bezelyenin yenerek tüketilmesi mutlaka cilde olumlu bir şekilde yansımaktadır. Bezelyeyi yiyerek tüketmek bol vitamin ve minerallere dönüşmesi ile cilt sağlığımız için oldukça hayati önem taşıdığı bilinen fonksiyonları yerine getirmeyi sağlar.

Hamile Kadınlar İçin Bezelye: Taze olan bezelye folik asit açısından harika bir besin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda hamile kadınların folat bakımından zengin gıdaları yeterli olan miktarda tüketmeleri halinde, yeni doğacak bebeklerde nöral tüp defekti önlemede için yardımcı olduğu düşünülüyor. Bu demek oluyor ki bezelye tüketimi anne adayları ve doğacak olan bebekleri için oldukça faydalıdır.

Alzheimer ve Artrit: Bezelye, K vitamini içermesinden ötürü Alzheimer ve artrit gibi çok ciddi olduğu bilinen hastalıkları önlemekte oldukça faydalıdır. Alzheimerdan olumsuz etkilenen hastaların, düzenli olarak bezelye tüketmesi nöronal hasarların sınırlandırılmasını sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.