Biberiye Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye

Her zaman yeşil kalan koyu yeşil renkli bir çalı bitkisidir. İğne yaprakları vardır ve yapraklarını hiçbir zaman dökmemektedir. Sağlığa birçok faydası vardır ve zayıflama çaylarında sıkça kullanılmaktadır.

Biberiyenin Faydaları

Kilo Vermeyi Sağlar

Biberiye bitkisi taze veya kurutulmuş bir şekilde çay olarak hazırlanması şeklinde tüketilirse iştah kesici etki gösterir ve zayıflamak isteyenler için yardımcı görevi üstlenmektedir. Bunun yanında biberiye yaprakları ile elde edilecek yağ basen ve bel bölgesine uygulanırsa hızlı bir şekilde incelme sağlamaktadır. Kadınların sıkça dert yandığı selülit oluşumunu engellemede yardımcı olan bu bitki selülitli bölgelere 10-15 dakika kadar kısa bir süre masaj yaparak uygulanması şeklinde incelme ve cildin pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Kanseri Önler

Biberiye bitki oldukça kuvvetli bir anti kanser bileşimi diye bilinen karsonal bulundurmaktadır. Bu konuda yapılmış olan çeşitli bilimsel araştırmalarda meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, lösemi ve cilt kanserlerini önlemede çok etkili olabileceği şeklinde sonuçlar elde edilmiştir. Bilim insanlarının fareler ile yapmış oldukları deneylerde iki hafta süresince farelere uygulanmış olan biberiye bitkisinin kanser etkileri %76 civarında azalttığı gözlemlenmiştir.

Hafızayı Güçlendirir

Alzheimer gibi yaşlanma ile meydana gelen hastalıkları engeller, hafıza kayıpları ve bunama gibi sorunlara karşı etkili olabilecek bir şifa kaynağıdır. Biberiye psikoloji için de olumlu etkiler göstermektedir.

Migren Gidericidir

Biberiye tarih boyunca migren rahatsızlığı için doğal bir tedavi kaynağı haline gelmiştir. Migren ağrılarınız var ise tencereye biraz biberiye koyarak kaynatın ve yüzünüzün açık kalmasını sağlayacak bir şekilde başınıza havlu örtün ve yüzünüzü tencereden çıkan buhara 10 dakika tutun. Bu sayede migren ağrılarınız geçecek ve beyin fonksiyonlarınız daha iyi bir şekilde çalışacak.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

En başta mide ülseri ve daha birçok hastalığa faydalıdır. Anti, anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliği olması sayesinde genel olarak bağışıklık sistemi için faydalı olmaktadır.

Karaciğer ve Solunum Sorunlarını Giderir

Çok etkili bir gargaradır. Ilık su ile ağızda çalkalanırsa kötü kokuları giderir ve ağız sağlığınızı korumada yardımcıdır. Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarını gidermede oldukça etkilidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Biberiye Nedir dedi ki:

    Adet döneminde kullanmak sakıncalı mı?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.