Bira Sivilce, Akne veya Siyah Nokta Yapar mı?

Sivilce, Akne ve Siyah Noktanın Tarihçesi

Bu soruya hiç düşünmeden kolayca evet diyebiliriz. İnsan sağlığını bozan bütün alkollü içecekler gibi bira da vücuda zarar veren içeceklerdendir. Cilt sağlığını bozduğu da doğrudur.

Ciltteki sivilceler nasıl oluşur bunu biraz anlattıktan sonra bira ve sivilcenin arasındaki bağı daha iyi anlayacağız. Derinin altındaki yağ miktarı ergenlik zamanında hormonal değişmelere bağlı olarak artış gösterir. Bu da yağ bezlerindeki dengeleri alt üst eder. Yağ bezleri sebum dediğimiz bir madde salgılar. Bu madde yağ kanalları aracılığı ile cildimizin yüzeyine çıkar ve cildimizi korur. Ancak sebum fazla salgılanmadan dolayı dışarı çıkamazsa derinin altında birikir. Böylece yağ kanalı tıkanır. Sonuç olarak sivilce meydana gelir. Derinin altındaki yağ miktarının artmasına ergenlik çağındaki hormonal değişimleri örnek verdik. Bir diğer sebep de fazla tüketilen yağlı ve karbonhidrat içeren besinlerdir.

 

Bira ve Cilt Sağlığı

Sivilcenin nasıl oluştuğunu yukarıda detaylı bir şekilde anlattım. Hormonsal olduğu kadar dış etkenlere bağlı olarak da cilt sağlığı bozukluğu oluşabilmekte. Siyah noktalar, akne ve sivilceler yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklere karşı tepkisiz kalamayıp aniden deri yüzeyinde belirip can sıkabiliyor.

 

 

Bira en çok tüketilen alkollü içecekler listesinde birinci sırada olan içecektir. Kendisi oldukça yağlı ve karbonhidrat barındıran bir tür zehir. Zehir diyorum çünkü vücuda verdiği hasar kabul edilebilir gibi değil. Bir de yanında çerez yenirse artık sivilce kaçınılmaz olur.

Birayı tüketme sıklığınıza göre sivilce oluşumu değişiklik gösterecektir. Yalnızca birayı ele alırsak şunu tavsiye ederim: Bira yeterince yağlı olduğu için çerezle tüketmeyin. Ayda yılda bir (demeye dilim varmasa da) tüketin. Alkolsüz sağlıklı bir hayat sürmeniz dileğimle.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.