Bitkisel Tedaviler ile Ateş Düşürmek

İnsanların vücut ısısı 36 derecedir. Vücut ısısının 37,5 – 38 derece olması orta derece ateş, 39,5 derecenin üzerine çıkması ise yüksek ve şiddetli ateş demektir. Eğer vücut ısısı 39 derecenin üzerine çıktıysa hiç vakit kaybetmeden derhal bir doktora ve hastaneye müracaat etmenizi öneririm.

 

 

Ateş Düşüren Bitkiler

Bitkilerle ateş düşürme genellikle orta dereceli ateşlenmelerde etkili olabilirken yüksek dereceli ateşlerde kesinlikle bir sağlık kuruluşuna ve doktora müracaat etmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bitkisel tedavilere rağmen 2 gün boyunca düşmeyen ateşlenmelerde de doktora görünmeniz hastanın yararına olacaktır. Aşağıda saydığımız bitkilerin tamamının ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
Acıağaç
Atkuyruğu
Avşarotu
Ayçiçeği
Ayrıkotu
Ayva
Centiyane
Dut
Isırgan
Karamuk
Kavak
Kınakına
Kırmızı
Kantaron
Kısamahmut
Kızılcık
Kiraz
Kokarağaç
Kuzukulağı
Limonotu
Menekşe
Nergis
Papatya
Pelinotu
Selvi
Söğüt
Sukabağı
Sumak
Suyoncası
Şerbetçiotu
Şimşir
Turunç

Bitkisel Ateş Düşürücü Yapımı

 

 

Söğüt: 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş söğüt kabuğu 1 bardak su ile kaynatılarak bal ile tatlandırılır ve sıcak sıcak içilir.

Papatya: Kurutulmuş papatyayı normal çay demler gibi demleyerek içilmesi halinde ateş düşürücü etkisi ile ateş düşürmeye yardım eder. Aynı zamanda çocuklar için de ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

 

Zencefil: Taze zencefille hazırladığınız limonata ateş düşürücü ve sıcak yaz günlerinde serinletici lezzetli bir içecektir.
Nane – Limon: 1 su bardağı suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı nane ve kabuğu rendelenmiş yarım limon kaynatılır. Ve sonra süzülerek bal ile tatlandırılır. Ve tercihe göre sıcak veya ılık olarak içilir.

Civanperçemi: 1 bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı civanperçemi atarak birkaç dakika demlenir. Demlenen civanperçemli çay süzülerek günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Not: Bu tarifler normal sağlıklı yetişkinler içindir. Hamile, yaşlı, çocuk, bebek ve sağlık problemi olanlar yetişkinler tedavi yöntemlerini uzman bir hekim kontrolünde almaları gereklidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.