Boy Uzatma Ameliyatı Yapılıyor mu ve Faydalı mı?

Boy uzatma ameliyatı; boy düzeltme operasyonu olarak da bilinir, bir tür medikal tıbbi müdahaledir. Boy uzatma ameliyatı çok fazla kişinin merak ettiği ve uygun şartlar oluşması halinde yaptırmayı düşündüğü bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat hakkında sizleri aydınlatmak için biraz bilgi vermek istiyorum.

 

 

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı için bir çok yapılma çeşidi vardır. Bu yöntemler arasında en sık başvurulanı ise kemiğe müdahale etme ameliyatıdır. Bazı insanların gelişim sürecinde kemiklerinin zedelenmesi veya engellenmesi sebebiyle kemik uzaması yavaş olur ve kemik büyümesi gerektiği kadar büyüyemez. Bu durumdaki hastalara yapılan gerekli tıbbi analiz ve müdahalelerden sonra kemiklerinin daha hızlı büyümesi için müdahale edilir. Boy uzatma ameliyatında başvurulan diğer tür ameliyat çeşidi ise hormon tedavisi veya hormon güçlendirme tedavisidir. Her insanın vücudunda gelişme ve büyüme hormonları bulunur. Bazı insanların vücutlarındaki bu hormonlar görevlerini tam olarak yerine getiremez ve vücutta gelişim bozukluğu görülür, bu da boy kısalığı olarak görülür. Bu tür hastaların vücutlarındaki büyüme hormonu miktarı ölçümü yapılır ve eğer eksiklik varsa bu hormon kendilerine takviye olarak verilir. Bu şekilde boyda 10 santime kadar uzama sağlanabilir.

 

 

Boy Uzatma Ameliyatı Faydalı Mıdır?

Boy uzatma ameliyatı bazı insanlar için bir gereklilik durumudur. Boyu çok kısa olan insanlar için bu durum hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntılara sebep olabilir. Bu tür insanların boy uzatma ameliyatına girmeleri kendileri için faydalı olacaktır. Ancak bir ihtiyaç hali olması gereklidir. Ayrıca boy uzatma ameliyatının yapacak doktorun ve ameliyatın yapılacağı kurumun bu konuda uzman olması gereklidir. Uzman bir doktor kontrolünde ve yeterli donanıma sahip bir sağlık kuruluşunda gerçekleşecek boy uzatma ameliyatı faydalı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ysuuf dedi ki:

  Merhabalar,Ben 172 boyunda 21 yaşında bir erkek’im. Ve boyumun uzamasını istiyorum bu ameliyat ya da ilaçla mümkün mü acaba? benim yaşıtımdaki herkesin boyu 180 lerde hep. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Poyraz Göksel dedi ki:

   21 yaşında bir insanın boyu ilaçla uzamıyor malesef kemiklerin büyüme plakaları kapalı olduğu için. Verilen hormon sadece kemiklerin kalınlaşmasına sebep olabiliyor.

 2. bişar karamanlı dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşıma gireceğim yakında boyum 1.70 10 cm uzatmak istiyorum hormonla uzar miyim yoksa ameliyat mi gerekli eğer gerekliyse maliyeti ne kadar acaba

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.