Boy Uzatma İlaçları Faydalı mı Zararlı mı?

Boy kısalığı veya cücelik bir insan tipi olmaktan çok kişiyi toplumdan soyutlayan, iten  bir hastalık tipi haline gelmiştir. Yaşadığımız dönemde solunan hava kalitesinin düşüklüğü, alınan gıdaların hormonlu oluşu,kullanılan ilaçların yan etkisi ,stresli yaşam  ve fizyolojik ve genetiksel faktörler bu tip bir hastalığın çoğalmasını sağlamıştır. Sinir sisteminin merkezi olan beyin büyüme hormonlarını hipofizi tetikleyerek boyun uzamasını sağlamak bir yöntem olabilir. Hipofiz ise büyüme hormonu olan growth hormonunun salgılanmasından sorumludur. Hipofizi uyarmaya geçerek daha çok hormon salgılama, metabolizmayı harekete geçirmek şekilde doğal büyüme sürecini tekrar etkin hale getirmek ve boyun uzamasına yardımcı olmak bir tedavi şekli olabilir.Bu amaçla boyunu uzatmak isteyenler refleksolojiden yararlanabilirler.

Boy  uzaması  17-20 yaşları arasına doruk noktaya ulaşır ve sonra yavaşlar. Refleksoloji özellikle bebeklikte ve çocukluk dönemlerinde daha da etkili olacağı için boy uzatma ve nörolojik gelişim için 1 ile 18 yaş arasındaki insanlar tercih edilir.
Büyüme hormonu tedavisi sonrası sadece bu hormonun eksik kalması olan kişiler faydalanmaz. Son zamanlarda içerisinde bulunulan araştırmalar sağlıklı çocuklarda da bu hormonun boy uzattığını göstermektedir. Şu zamanlarda da büyüme hormon ve büyüme hormonunun hormonun yetmezliğinde, Turner  sendromunda ya da kronik böbrek yetmezliği çeken çocuklarda kullanılması uygundur. Ancak yapılan yeni çalışmalar sağlıklı, fakat boy kısalığı oluşan çocuklarda da büyüme hormonu tedavi edilmesinin fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Boy kısalığı için, büyüme hormonu eksikliğinden kaynaklı altta yatan sorun var ise, zamanında yapılan tedavi sonrası 20cm’nin üzerinde boy uzaması sağlanabilinir.140 cm. altı boylar cücelik olarak kabul edilmektedir. Bu durum ırkca cinsin türüne göre farklılık gösterdiği için ölçü değerleri değişkenlik gösterebilir. Türkiye’de kadınlarda 150-155 cm. altı, erkeklerde ise 160 cm altı kısa boy olarak kabul edilir. Boy ergenlik sonuna kadar uzar. Kız çocuklarda 12 – 14 yaş arası, erkek çocuklarda 14-16 yaş aralığında çok hızlı  boy artışları görülür, fakat bu yıllardan sonra ya çok yavaşlar ya da tamamen durur. Fakat bu tam anlamı ile ergenlikle ilgilidir. Kız çocuğu ergenlik dönemine 14 yaşında başlarsa , 16 yaşına kadar boy artışı devam eder. Yalnız ergenlik dönemi sonunda salgılanan cinsi hormonlar, boy artışını durdurucu etki yapmaktadır.;

Boy Uzatma İlaçlarının Zararları

Önce boyu uzatılacak çocuğun genetik hikayesi incelenir. Daha önce herhangi bir operasyon geçirip geçirmediği araştırılır. Çocuklarda, hormon eksikliğini gidermek adına boy uzatıcı ilaçlar doktor tarafından verilir ancak bunlarda kısıtlıdır ve bir kaç cm. ancak uzatır. Boy uzatma ilaçlarının zararları dozajı artarsa ve yan etkileri çoksa hastaya ciddi zararlar verebilir ve tedavisi olmayan derin izler bırakabilir

Boyunu uzatmak isteyen hasta tedavi dönemi boyunca beslenme alışkanlığına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca sigara ve benzeri ürünleri kullanmaması gerekir aksi taktirde kullanılan ilaçlar kemik gelişimi ve iç organlarda tahribata yol açabilir.Boy uzatıcı ilaçların yanı sıra verilen kalsiyum ve vitamin ilaçlarının oranı dengeli verilmez ise hastada kemik yapısında bozulmalar meydana gelir.Bazen kasların uzamasında orantısızlık oluşabilir.Boy uzatma ilaçları kişinin kendi başına kullanabileceği bir tür tedavi şekli kesinlikle değildir. Doktor gözetiminde tedavinin başlangıcından sonuna kadar takip edilmesi gereken bir durumdur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve yılmaz dedi ki:

    Merhaba,
    Öncelikle boy uzatma konusundaki bu değerli yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok faydalandım. Özellikle boy uzatma ilaçlarının zararları konusunda çok bir bilgi bulunmuyordu. Bu özgün bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.