Boy Uzatma Yöntemleri

Boy, genel olarak insanlarda genetik yapısına bağlı olarak uzama gösterir. Fakat bunların dışında yaşam tarzı ve geçirilen kazalar veya oluşan hastalıklar da kişinin boy uzamasını olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

 

BOY UZAMASINDA ETKİLİ OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Eğer kişi sporcu bir yapıya sahip ise ve genel olarak zıplama, esneme hareketlerine bağlı bir spor ile uğraşıyorsa (jimnastik gibi) bu yaptığı spor boy uzamasında avantaj sağlayacaktır. Fakat kişi halter gibi bele yük bindiren sporlar ile uğraşıyorsa bu boy uzamasına pek bir avantaj sağlamayacaktır fakat spor camiası sırta yük bindiren sporların boy kısalttığına dair görüşlerinde hemfikir değillerdir.

Kişi durağan bir yapıya sahip ise, beslenmesine dikkat etmiyorsa kilo sorunu varsa yada çok az besleniyorsa boy uzaması bundan olumsuz etkilenebilir.

Bu tarz besin ve yaşam biçimi farklılıkları boy uzamasında etkili olan maddeleri ve hormonları etkiler, bu hormonlar ve maddeler de boy uzamasını olumlu yada olumsuz bir biçimde etkiler. Ama genel olarak boy uzamasını etkileyen en temel şey kişinin genetiktir yapısıdır.

 

BOY UZAMASI İÇİN NELER YAPILMASI GEREKLİDİR?

Boy uzaması kişi 21 yaşında iken durur. Bu yaştan sonra yapılacak şeyler omurlara binen yükün azaltılmasını sağlayarak elde edilen uzama ve omuriliğin duruşunun düzeltilerek elde edilen uzamalar ile sınırlıdır.

Mesela bir yerden tutunup sarktığımızda omurlarımızın arası açılır ve boyumuzda geçici de olsa uzama meydana gelir. Astronotlar uzaya çıktığında yer çekimi olmadığı için boyları 5 cm’ye kadar uzama gösterir.

Boyumuzu gerçekten uzatmak için yapacağımız egzersizler 21 yaşımıza kadar sonuç verebilir. Bu işlemler sırf egzersiz olarak ele alınmamalıdır, boy uzamasında çok çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Uyuma düzenini sağlamak (boy uykuda uzar, vücut uykuda gelişir), beslenme alışkanlıklarımızı düzeltmek ve hareketli ve jimnastik tarzı egzersizler ile yaşamımızı biçimlendirmeliyiz.

Yapılan egzersizler sonucu düzelen omuriliği biçimi ve omurların arası açılması sonucu elde edilen uzamayı ele alarak bu işten sahtekarlık yaparak para kazanmak isteyen kişilere prim vermeyiniz, çünkü o egzersizler 21 yaşından sonra sadece sizin duruşunuzu düzeltir, ama boyunuz aynıdır, sadece eğik duruştan doğru duruşa geçtiğiniz için zaten elinizde olan bir uzamayı elde edersiniz. Ve o egzersizler omurlarınızın arasını açarak geçici bir uzama sağlar. Bunu bir jimnastik salonu yada temeli buna bağlı olan bir spor türüne (dövüş sporları vs.) yazılarak elde edebilirsiniz, piyasadaki kitaplara prim vermemeniz her açından daha iyi bir sonuç verir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.