Boya Göre İdeal Kilo Nasıl Olmalı?

Fazla kilolar günümüzde insanların en sık yaşadığı problemlerden biridir. Kimimiz fazla kilomuzu ne yaparsak yapalım atamadığımızdan, kimimiz ise sürekli yediği halde kilo alamadığından şikâyetçidir. Peki, ideal kilomuzun ne olduğunu biliyor muyuz? Belki de vermek için çalışıp durduğumuz bizim ideal kilo değerlerimize ulaşmamızı sağlayan kilolardır. Aynısı almak için uğraştığımız kilolar için de geçerli. Bunun için de ideal kilomuzu hesaplayıp ona göre davranmakta fayda vardır.

 

 

İdeal Kilo Hesabı

İdeal kilo hesabı için diyetisyenler VKİ (Vücut Kitle İndeksi) adı verilen bir formül uygular. Bu formül, çok basit matematik bilgisiyle veya bir hesap makinesi yardımıyla bizim de evde çok kolay hesaplayabileceğimiz bir formüldür. Formül kısaca anlatmak gerekirse kilonun, boyun karesine bölünmesidir. Bu bölümden ortaya çıkan sayının bazı anlamları vardır.

  • 19 ila 25 arası: Çıkan sayı bu değerle arasında ise boyunuza göre ideal bir kiloya sahipsiniz demektir.
  • 25 ile 30 arası: Bu aradaki değerler fazla kilolu olduğunuzu gösterir. Spor ve dengeli beslenme ile bu fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.
  • 30 ve üzeri: Bu değerler obezite olarak kabul edilmektedir ve vücut kitle indeksiniz bu değerleri gösteriyorsa en kısa zamanda bir diyetisyene danışmanız, sağlığınız için çok önemlidir.

Örneğin; 90 kilo ve 1.80 boyundaki bir insanı ele alalım. 90’ı 1.80’in karesine böldüğümüzde 28’e yakın bir rakam çıkar. Bu çizelgede “fazla kilolu” kısmına denk gelir. Bu kişi 80 kilonun altına düşerse vücut kitle indeksi de 25’in altına iner ve kişi normal kiloya döner. 65 kilonun altına düşmesi ise 19’un altı demek olur ve o da vücut için zararlıdır. Yani bu kişinin ideal kilo aralığı 65-80’dir.

Unutmayın kilo dengesizliği vücuda birçok zarar verir. Bu açıdan, ideal kiloda yaşamak oldukça önemlidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.