Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli ağrılar ile ön plana çıkan boyun kireçlenmesi aynı zaman da eklemlerde kireçlenmeye sebep olmaktadır. Üst omurga kemiklerinin yıpranması ile oluşum gösteren boyun kireçlenmesi, genç insanlarda nadir olarak gözlemlenmektedir. Boyun kireçlenmesi özellikle 60 yaş ve üzeri kimselerde meydana gelmektedir. Osteoatriti ya da spondilit olarak çeşitleri bulunan boyun kireçlenmesi  olağan bölgede tahribata yol açmaktadır. Bu rahatsızlığın ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı hastalığın kısa zaman zarfı içinde tedavi edilmesi önerilmektedir.

Eğer boyun kireçlenmesi tedavi edilmez ise durum daha da kötüye gidebilir. Yaşlanma faktörü ile birlikte boyun kireçlenmesi de artış göstermektedir. Omurgada disk bölümünün ve  eklemlerin yıpranması durumu boyun kireçlenmesinin oluşmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte boyunda ki eklemlerimn uzun zaman zarfı kullanılması da boyun kireçlenmesinin artış göstermesine sebep olmaktadır. Eğer kafa ve boynunuzu uzun süre aynı pozisyonda tutarsanız kireçlenme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sakız çiğnemek  , bilgiyara sürekli bakmak gibi durumlarda boyun kireçlenmesinin oluşmasına sebep olmaktadır. Kaza sonucu omurgalarda meydana gelen hasarlarda zamanla boyun kireçlenmesine neden olmaktadır. Menenjit ve Iyme hastalığı da  kireçlenme hastalığına yol açmaktadır. Boyun bölümünden başlayarak kollara kadar yayılan ağrılar boyun kireçlenmesinin nedenleri arasında gözlenmektedir.

Boyunda meydana gelen tıkırtı gibi sesler, yorgunluk, kollarda meydana gelen zayıflama ve uyuşma problemleri boyun kireçlenmesinin belirtileri arasında gözlemlenmektedir. Bunula birlikte boyun kireçlenmesi durumu duyarlılık artışı, eklemlerde şişme ve asabilik gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Eğer saymış olduğumuz bu belrtilerden herhangi birini gözlemlerseniz doktorunuza başvurmalısınız. Boyun kireçlenmesi tedavisi sırasında steroit olmayan  ilaçlardan yararlanabilirsiniz. İltihabın azaltılması adına  soğuk ya da sıcak terapi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Boyun sertleşmesine karşı egzersiz programarından yararlanabilrsiniz. Egzersizler boyun kireçlenmesinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Dilerseniz ameliyat seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Bu uygulama ile iltihaplı doku alınır ve belirli eklemler değiştirilir. Tendonlar restore edilir. Eğer sizler de boyun kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak isteyenlerdenseniz önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.