Boyun Kütletmenin Zararları ve Faydaları

Bazılarımızda, kaldı ki daha fazla, erkeklerde, boyun kütletmek gibi bir alışkanlıkları oluyor. Boyun kütletmek, aslında bir alışkanlık haline geldiği için, ne zaman boyunda bir ağrı olursa veya bir takılma hissedilirse, hemen boyunlar kütlenir. Kütür kütür sesler gelir, bir sağ ve bir sola olacak şekilde hızlı bir hareket yaparak gerçekleşir ama gerçekleşmesi acaba ne kadar doğru olabilir.

 

Boyun Kütletnin Faydaları Var mı? 

Sağlık açısından düşündüğümüz zaman, belki de en faydası olmayan hareketlerden bir tanesi, boyun kütletmektedir. Siz boynunuzu kütletirsiniz ve bir süre rahat hissedersiniz fakat faydası var mı diye soracak olursanız, sadece sıra süre için sizi rahatlatıyor ve alışkanlık haline geldiği için de, birkaç saat sonra tekrar aynı hareketi yapıyorsunuz ve kendinize faydalı bir şey yaptığınızı düşünüyorsunuz, fakat aslında hiçte faydalı bir hareket değildir. Tek faydası birkaç saat sizi sahte olarak rahatlatmasıdır.

 

Peki Boyun Kütletmenin Zararları 

Boyun kütletmenin zararlarını soracak olursanız, var. Neden var, çünkü boyun kütletmek, kemikler arasında bulunan kıkırdak kemiğini zedeliyor, hatta neredeyse yok ediyor. Boyun kütletirken, aslında binevi yerini oynatıyorsunuz. Sadece boyun değil, bacaklarınız, dizlerini, kollarını ve parmaklarını kütletenler bile oluyor. Bazıları için hayatında bir alışkanlık olmuş ki, ister istemez eliyle veya bir tarafıyla oynarken, biranda kütletiyor ve rahatlıyor. Parmaklarda hepsini biranda veya on parmağını ayrı ayrı kütletiyor.

 

 

Boyun Kütletmesinden Kurtulma 

Sizde boynunuzu kütletiyorsunuz ve bunun zararlı olduğunu anlayınca kurtulmak istiyorsunuz. En basit yapabileceğiniz bir şey, öncelikle düzenli spor ve egzersiz yapmanız. Spor veya düzenli egzersiz, kas ve kemiklerinizi hareket ettirerek geliştirmektedir ve bütün bağlantıları kontrol eder veya eğer ne yapacağınızı bilemiyorsanız ve bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız, doktorunuza başvurabilirsiniz. Belki de en iyisi doktora başvurmak olur, çünkü en azından, boynunuzu kütleterek ne kadar kendinize zarar verdiğinizi görebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.