Brokolinin Faydaları ve Nelere İyi Gelir?

Lahanagiller familyasından olan brokoli İtalya kökenli olduğu sanılmaktadır.1920 yılında  İtalya dan ABD ye göç eden sicilyalıların brokolinin burada tanışmasına ve dünya ülkelerine yayılmasına vesile olmuştur. Türkiye de 2000 yılında yaygınlaşmıştır.

 

Faydaları:

  • İçerisinde A,D,E,K,C,B6,B2,folat,B3,kalsiyum,demir,potasyum,fosfor,sodyum,çinko,
  • manganez,selenyum gibi mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir sebze olan brokoliyi düzenli ve doğru tüketildiği zaman vücuda birçok faydası vardır.
  • Yüksek oranda C vitamini barındırdığından sindirim sistemine iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Detoks özelliğine sahiptir . vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliğinden dolayı cilde faydası vardır. Yaşlanmayı geciktirir. Alerjik durumlarda iyileştirici etkisi vardır.
  • Mide zarını kuvvetlendirir. Dolayısıyla ülser gibi mide rahatsızlıklarını engeller. Fazla tüketimi ishal oluşumunu tetikler.
  • Kolestrolü dengede tutmaya yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı B kompleks  ve B6 Rolat ürettiğinden felç, inme, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları engeller. Özellikle sporcuları yeşil yapraklı sebzeler arasına brokoliyi fazlaca katıp tüketilmesi önerilmektedir.
  • İçerisinde bol miktarda D vitamini bulunduğundan  güneş almayan insanlar için faydalıdır.
  • Cilt kanserine karşı koruyucu rol üstlenir.
  • B vitamini ihtiyacını karşılar. Enerji verir. İçeriğindeki potasyumla sinir sistemi üzerinde yapıcı etkisi vardır. K vitamini ile kemik yapısına iyi gelir. Kemiklerin  yapısını kuvvetlendirir.

 

Vücutta asit dengesini sağlar. Ödem oluşumunu engeller. Göz  sağlığını korur. Vücutta iltihap oluşumunu büyük oranda engeller.

İçeriğindeki B vitaminleriyle  beraber kan şekerini dengede tutar. Kansere karşı kalkan görevini üstlenir. Bazı bilim insanları brokoli üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırıp brokolinin kanser hücrelerinin oluşumunu büyük oranda önlediğini söylemektedirler. Düzenli kullanılan brokoli , lahana  gibi sebzelerin kanser hastalarında yapıcı etkisi gözlenmiştir. Hatta son yapılan araştırmalarda brokolinin meme kanserine karşı engelleyici hücreleri aktifleştirdiği saptanmıştır.

Fazla tüketimi ishal oluşturur.  Midede asit salınımını arttırır. En sağlıklı tüketim şekli olarak çiğ yada  fazla pişirilmeden tüketilmesi önerilir. Eğer haşlanacaksa  en fazla 5 dk  dan fazla haşlanmaması önerilir.

Sonuç olarak zengin mineralli ve vitamin değeri yüksek bu  sebzeyi sofralarımızda eksik etmemeliyiz. Çocukların  ve bebeklerin bolca tüketmesinde fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.