Bunyon Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bunyon hastalığı, ayak başparmağındaki kitlenin şişmesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Yani bursa mukozasının şişmesi anlamına gelmektedir. Ayak başparmağına bağlı olan kemiğin, ayağın iç kenarı üzerinde belirgin olması ile birlikte kendini göstermektedir. Bu şişliğin sebebi ise, bunyondur. Ve içini kemik ve yumuşak doku doldurur.

Bunyon hastalığına sebep olacak birkaç neden vardır bakıldığında. Tabi bunyon hastalığı kişiye oldukça problem ve sıkıntı yaratabilecek bir sorun olarak, günlük yaşamı da tehlikeye atmaktadır. Bunyon hastalığının oluşmasında en önemli etkenlerden bir tanesi ise, ayağa uygun olmayan, ayak parmaklarını sıkan özellikle başparmağı sıkan, dar özellikle sivri burunlu ayakkabının giyilmesi ile oluşmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk felci geçiren çocuklarda da görülmesi muhtemeldir. Bunyon hastalığı erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir. Genetik faktörlerde bu rahatsızlığın yaşanmasında önemli rol oynar.

Bunyon hastalığında başparmağında oluşan şişlikle birlikte batık ve şişkinlik sebebiyle rahatsızlık meydana getirmektedir. Bu da kişiyi oldukça rahatsız eder, ayaklarında oluşan sorun psikolojik olara da etkiler. Sinir sisteminde rahatsızlık, yorgunluk hissedilebilir.

 

Bunyon Hastalığının Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bunyon rahatsızlığı, hemen önlenmeyip zaman içerisinde beklenirse ilerlemesine sebep olunur. İleri süreçlerinde ise ağrı oldukça hissedilmektedir. Tabi genellemekle birlikte bütün bunyon hastalığı progresif değildir, yani süreç içerisinde ilerlemez. Böylelikle çoğu bunyon hastalığı, ameliyat gerektirmeyebilir. Genellikle ağrısız, progresif sorunların tedavisi ameliyat gerektirmeyebilir. Tabi bu durum kişiden kişiye ve hastalığın derecesine bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple ağrı şikayeti ve rahatsızlığı olan insanların, ayakkabılarında yaptıkları değişiklikle, dikkat etmeleri ile birlikte sorunun çözümüne ulaşabilirler.

Cerrahi dışında tedaviler başarılı olmadığında, cerrahi yöntemlerle ayak deformitesinin düzeltilmesi ile birlikte ağrı şiddeti azalıp şiddeti hafifletilebilir. Ve normal bir şekilde hayatınızın akışına sebep olabilir. Tabi bu durumu yardım alacağınız ortopedi oktoru ile birlikte karar vermeniz mümkündür.

Ayrıca bunyon hastalığının ameliyat yardımıyla giderilmesine yönelik bazı belirtiler vardır. Bunlardan bazıları;

  • İstirahat ve alınan ilaçlarla düzelmeyen ağrı şiddetlerinin ve şişkinliğin dinmemesi durumunda
  • Günlük yürüyüşlerinizi etkileyen ve kısıtlayan durumlarda
  • Baş parmağın diğer parmaklarınıza sürtmesiyle birlikte oluşacak herhangi bir rahatsızlıkta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.