Burun Eti Ameliyatı (Konka Hipertrofisi) Hakkında Her ŞEY!

Burun Eti İşlevi ve Büyüme Nedeni

Solunum yolları için önemli bir doku olan burun eti, sağlıklı her insanda üç bir tarafta üç diğer tarafta olmak üzere burunda toplam 6 adet bulunur. Burun etleri, soluduğumuz havayı temizler, nemlendirir ve ısıtırlar. Süzgeç ve klima görevleri vardır diyebiliriz. Daha detaylandıracak olursak, burun etinin üzerindeki mukoza tabakasının hücreleri bu görevi üstlenirler.

Sıcak ve soğuk ortamlarda burun eti büyüklüğü değişiklik gösterir. Her zaman aynı büyüklükte kalmazlar. Örneğin sıcak bir ortamda burun eti küçük olur ve nefes alıp vermek zor değildir. Ancak soğuk bir ortamda burun eti büyüyerek tıkanıklığa yol açar. Bu büyüme kalıcı bir büyüme değildir. Dış etkilere bağlı olarak geçici bir büyüme sonunda eski halini alacaktır.

Yukarıda geçici büyümeden bahsettik. Burun eti büyümesinde bir de kalıcı olan kısma bakalım. Kronik sinüzit, alerjik nezle, uzun süre burun açıcı ilaçlar kullanmak, kötü hava koşullarına sürekli olarak maruz kalmak gibi etkenler burun eti büyümesinin kalıcı nedenleri arasındadır. Solunum için vazgeçilmez olan burun etleri nefes alıp vermemizi oldukça zorlaştıran bir büyüklüğe gelebilir.

 

Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eti ameliyatı yapılmadan önce büyümenin derecesine bakılır. Hafif ve orta dereceli büyümeler ilaç tedavisi ile küçültülebilmektedir. İlk denenecek tedavi budur. İlaçla küçülmeyen ileri boyutlardaki büyümelerde ise ameliyat uygulanabilir. Bunun için hastaya radyofrekans denilen tedavi uygulanır. Bu uygulama hasta için ağrısız, hekim için oldukça basit bir yöntemdir. Muayene ortamında uygulanmasının yanı sıra hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu da kolayca günlük hayata dönmeyi sağlar.

 

 

Ameliyatın süresi 5 ile 10 dakika arasında değişiklik gösterir. Burun eti kesilmediği için kanama olmaz ve tampon gerektirmez. İstirahat gerektirmeyen basit bir işlemle burun etindeki büyüme ortadan kalkmış olur.

Burun eti bu ameliyat sayesinde yalnızca küçülür. Tamamen aldırmak oldukça yanlış bir uygulamadır. Çünkü solunum için büyük görevi olan burun etinin yok edilmesi yaşam kalitesinin düşürülmesi demektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.