Burun Kuruluğu Ve Buhar Makinesi

Burun, vücudumuzda en önemli görevi üstlenen organlarımızdan birisidir. Ciğerlere hava taşımaktan çok daha fazla hava taşımasını sağlayan bir organdır. Aynı zamanda burun, ciğerlere nemli hava taşımaktadır. Ciğerler de kan akışına oksijen sağlar, karbondioksitin havaya karışmasını ve böylelikle vücuttan çıkmasını sağlamaktadır. Bu sebeple ciğer çeperlerinin nemli olması gerekmektedir. Çünkü kuruluk içeren çeperler gazları çözemez ve ciğerleri de kurutmasına yol açar. Bu görevin büyük bir kısmını burun üstlenir.

 

Burun Kanaması       

Burun kuruluğu ise, özellikle mevsimsel değişimlerde ortaya çıkabilecek bir durum olarak görülebilir. Kuru iklimde ve kuru havalarda burun kuruluğu yaşanması muhtemel bir sorun olarak çıkar. Nem oranıyla alakalı olarak da değişen bir sorundur. Nem oranı %50 üzerindeyse eğer birçok insan tıkanıklığı yaşamaktadır. Ayrıca çeşitli hastalıklar da bu sorunu tetikleyici olabilmektedir. Sinüzit, burun kanaması gibi sağlık sorunları ile ortaya çıkabilecek bir durumdur.

 

Burun tıkanmasını önlemek için ya da geçirmek için yapılabilecek bazı tedaviler bulunmaktadır. Araştırıldığında da görülecektir ki birçok yöntemle bu çözüme ulaşılabilir. Çünkü oldukça insanı tedirgin eden, rahatsızlık yaratan ve günlük yaşantısını sıkıntıya sokan bir sorundur. Çünkü nefes almak hayatımızda o kadar önemli bir etkisi vardır ki, biz onu fark edemesek de, herhangi bir şekilde doğru nefes alamamak kişinin davranışlarını da etkiler. Sinir sistemi ile alakalı sorunlara sebep olmaktadır.

 

Buhar Makinesinin, Burun Kuruluğunda Tedavisi Mümkün Müdür?

Buhar makinesi, buharın içerisinde bulunan ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştürür. Dönüştürülen bu mekanik enerji ile birlikte dıştan yanmalı motor olarak görülmektedir. Buhar makinesi, basınç altında buhar üretir. Bu buharı üretmek için, suyu kaynatacak bir kazana ihtiyaç duymaktadır. Buhar üretmek için aslında herhangi bir ısı kaynağı kullanabilir.  Fakat genellikle ateş kullanılır.

Aslında buhar makinesinin çalışması şu şekilde olur. Isı enerjisini alan su buharlaşır ve genişler. Ve genişleyen buhar bir odaya yayılır. Oda içerisi soğuduğunda ise, sıvı halde bulunan buhar çekici özelliği yaratır ve mekanizmaların hareket halinde olmasını sağlar. Hareket halinde olan mekanizmaları, mekanik enerjiye dönüştürür.

Buhar makinesi, havayı nemlendirici özelliğine sahiptir. Bu sebeple burun tıkanıklığında tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Hatta çoğu zaman yeni doğan bebeklerin odasında bulundurulur. Odayı çıkardığı buhar sayesinde nemlendirir ve nefes alınması daha doğrudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.