Çakşır Otu Nedir? Faydaları ve Şifaları

Çakşır Otu, sarı çiçeklerden oluşan, boyu yaklaşık olarak 2 metreyi bulabilen otsu bir bitkidir. İçerisinde birden fazla içerik barındırdığından birçok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisinde ise tanen, nişasta, reçine, alkaloit gibi besinleri barındırdığından yararlı ve sağlıklı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Afrodizyak etkisi ile cinsel isteksizlik sorunu olanlara kuvvet verir.

 

Türkiye’nin neredeyse her yerinde yetişir. Doğu Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişme alanları vardır.

 

Çakşır otu ve faydaları saymakla bitmez. Sperm sayısı ve hareketlerini arttırır. Kas ağrılarını keser çünkü kas gevşetici ilaçların yerine geçerek kişiyi rahatlatır. Astım ve bronşit gibi hastalıklara da iyi gelir. Nefes darlığı olan hastaların kullanması oldukça faydalıdır. Üst solunum yollarını açar ve temizler. Balgam sökücüdür. Sinir sistemini düzenler ve kişi yatıştırır. Zaten kas gevşetici ilaçlar vücuda alındığında vücudu rahatlatır.

 

Çakşır otu iki türlüdür. Bunlardan birincisi;

Helizdağlı: Helizdağlı’nın tohumları Çakşır’a oranla daha büyüktür. Hakkâri yöresinde yetişmektedir. Yapraklarından süt benzeri bir sıvı akmaktadır. Bu sıvı kesinlikle içilmemelidir, ciddi zararlar verebilir. Genellikle hayvanların tükettiği bu bitki onların idrarının renginin kırmızı olmasına sebep olmaktadır.

 

Kerkul: Sarıçiçeğe ve küçük tohumlara sahip olan Kerkul, Çakşır otunun ikinci çeşididir. Diğer türlerinin tadı acı iken bunun tadı ve aroması diğerlerine oranla pek acı değildir. İçerisinde sarı bir süt sıvısının gelmesi ise başkaca bir özelliğidir.

 

Çakşır otu, toz haline getirilir, bal ile karıştırılınca macun kıvamına getirilir. Ve bu macun günde bir kez yenilirse cinsel gücü ve sperm sayısını, kalitesini arttırır.  Bilimsel olmayan bir araştırmaya göre bu Çakşır otu’nun kullanımı ikiz bebek olasılığını arttırır. Kan basıncını yükselterek dolaşım sistemini düzenli olarak çalıştırır. Sindirim problemi olanlara ise oldukça yararlı olabilecek türdendir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.