Cevizin Faydaları ve Zararları

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz başlıca zekâya faydalıdır. Cevize dair bilinen en eski bilgi de zekâya olan faydasıdır zaten. Cevizin şekli beyne benzediğinden yüzyıllar önce, tıp bilimi dahi gelişmeden; zekâ geliştirmek için ceviz tüketiyormuş insanoğlu. Tıp biliminin gelişmesiyle cevizinin bilinen faydaları da artış göstermeye başlamış. Kalp ve damar hastalıklarından kolesterole, kanserden cilde kadar faydası olduğu ortaya çıkmış.

Ceviz başlıca beyne faydalıdır. Zekâ geliştirmek, hafıza güçlendirmek için uzmanlar her sabah bir avuç ceviz içi tüketilmesini önermektedir.

Cevizin kalp ve damarlara olan faydası da yadsınamaz. Düzenli bir şekilde ceviz tüketmek kolestrolü dengeleyecektir. Zaten kalp rahatsızlıklarının temelinde de kolesterol yatmaktadır. Bu şekilde kalp rahatsızlıklarından da korunmuş olacaksınız. Ceviz aynı zamanda kan pıhtılaşmasını önlediğinden kalp krizi riskini de ortadan kaldırma yolunda size yardımcı olan besinlerdendir. Ceviz doyurucu ve mineralli özelliği ile kilo kontrolünü sağlamak isteyen kişilerin de en büyük yardımcısı konumundadır. Sık ve düzenli ceviz tüketimi kişinin ihtiyacı olan minerali karşılayacağından ve kişiye tokluk hissi vereceğinden; kişi yemek yeme ihtiyacını daha az hisseder. Bu şekilde de kolay biçimde istemediği kilolarından kurtulabilir. Kiloyu kontrol ederken diyabeti de yavaşlattığı düşünüldüğünden birçok kalp rahatsızlığını da ortadan kaldırmaktadır.

Ceviz kanser hastalığı hususunda da fayda göstermektedir. Bu fayda kanseri iyileştirme yönünde değil, kanserden korunma yönündedir. Yani; ceviz ile kanserden kurtulmazsınız ama ceviz ile kanserden büyük oranda korunabilirsiniz. Ceviz ayrıca kemik gelişimine de fayda sağlayacağından, gelişim çağındaki çocukların özellikle çok daha fazla tüketilmesi önerilmektedir.

Cevizin Zararları

Pek çok faydasını saydığımız cevizin, zararını bu denli saymamız mümkün değil. Yararlı besinler kategorisine koyduğumuz cevizin zararı yok denecek kadar azdır. Cevizin en gözle görülen zararı oluşturduğu kilodur. İçinde çok fazla vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı fazla tüketiminde kilo problemi yaşatabilir. Ayrıca kilo problemi olan kişilerde günde 2 cevizden fazlasını tüketmemelidirler. Ayrıca cevizde yuğ asidi çok bulunduğundan ötürü yine aşırı tüketiminden zarar oluşturabilmektedir. Oluşturduğu zarar ciltte meydana gelebilme olasılığına sahip sivilcedir. Son olarak da her besinin olabileceği gibi; cevizin de aşırı tüketimi alerjik reaksiyon gösterebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.